Skocz do zawartości

[27,5"] Po co to komu?


timex550

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
Napisano

Najłatwiej chyba wyobrazić sobie "natarcie" dwóch rodzajów kółek: chudego szosowego i tłustego 29" na świeżą, grubą warstwę śniegu. Która z nich wtoczy się łatwiej na zaspę? ;)

 

Trochę się off-top zrobił :)

Napisano

Mniejsze ugięcie równa się mniejsza styczność z podłożem? Coś się w tym wszystkim pogubiłem może poniższy obrazek pomorze przy wyjaśnieniu?

222222-2.jpg

Skoro powierzchnia jest większa to i tarcie większe tak czy nie?

 

Z fizy jestem słaby od razu mówię więc link do wiki wiele mi nie pomógł :laugh:

  • Mod Team
Napisano

(skoro dotyczy porównania 27,5 z innymi rozmiarami to chyba żaden off-top)

(aczkolwiek odnośnie ostatniego i tak większość wie, że najlepiej sprawdzi się tu wąska 33mm opona przełajowa, no może na nie totalnym puchu :) )

Napisano
Która z nich wtoczy się łatwiej na zaspę? ;)

 

OK już jesteście blisko chłopaki, widzę światełko ale...

 

Nie mieszajmy w to konta natarcia bo to rozumiem dokładnie, zastanawia mnie jedynie ta większa powierzchnia styku?

  • Mod Team
Napisano

boszzzz

to są LICZBY, wzory ;)

 

Ale po ludzkiemu niech będzie:

opór toczenia wynika (nie biorąc pod uwagę prędkości): z nacisku opony na grunt oraz kąta i ilości ugięcia się gumy podczas nacisku

to drugie z tych dwóch czynników chyba wydaje się jasne, prawda?

Nacisk mierzony jest punktowo (np kN/m2) - i wynika z ciężaru jeźdźcy i powierzchni styku opony z gruntem. Na szosowej 1 oponie ( co ma powiedzmy 1cm styku a rowerzysta waży 70kg)nacisk będzie równy 40kg/cm2, przy oponie terenowej gdzie -załóżmy- powierzchnia styku wynosi 4 cm2 nacisk punktowy na 1cm 2 będzie wynosił 10kg/cm2 (powinno być z niutonach - darujcie). A im mniejszy nacisk na oponę tym mniejsze jej ugięcie w momencie stylu z gruntem. I tak w koło Macieju. Ale to w końcu koła :)

Jeszcze bardziej po ludzku? Która opona mniej wgryza się w takim razie w ziemię? Ta która mniej się wgryza łatwiej się przetoczy (choć tu znów dochodzą czynniki takie jak wyporność).

I może jeszcze takie porównanie (to już bliższe nam wszystkim) - opona dajmy na to speedking i mountain king - która ma mniejsze opory toczenia? Ano speed king. Nie dlatego, że ma mniejsze zęby ale, że jest ich więcej, są bliżej siebie i większą powierzchnią stykają się z gruntem od zębatego Króla, tu przy okazji wielgachnych kloców Kinga ugięcie opony tez ma spory wpływ pomimo tej samej średnicy.

 

I może wracając do opon szosowych bo tu może wydawać się to największą tajemnicą - nie są tak szybkie bo mają bardzo małą powierzchnię ale ponieważ jadą na największym ciśnieniu nie pozwalającym oponie się ugiąć - to ten kąt ugięcia opony.

 

jak chyba wspomniał adamos - jest jeszcze opór powietrza no i prędkość, ale pomińmy je bo w naszym przypadku odgrywają marginalną wagę

  • Mod Team
Napisano

No i bardzo ładnie to przełożyłeś kolego anarchy. Musiałem skasować mój jeszcze dłuższy wywód pedagogiczny :thumbsup:

 

Dobra, spadam pobawić się w walentynkowego Pistoriusa :D:woot:

 

Sajonara :)

Napisano

Czyli wychodzi na to, że większa styczność z podłożem oznacza mniejsze opory toczenia... Najłatwiej jest to przetestować z różnym ciśnieniem w oponach, tylko z tego co ja pamiętam to im mniejsze ciśnienie tym większa styczność z podłożem, lepsza trakcja ale jeździ się trochę ciężej niżeli z oponą napompowaną większym ciśnieniem... Chyba dzisiaj tego nie ogarnę :confused:

Napisano

Mniejsze ugięcie równa się mniejsza styczność z podłożem? Coś się w tym wszystkim pogubiłem może poniższy obrazek pomorze przy wyjaśnieniu?

222222-2.jpg

Skoro powierzchnia jest większa to i tarcie większe tak czy nie?

 

Z fizy jestem słaby od razu mówię więc link do wiki wiele mi nie pomógł :laugh:

Wszystko się zgadza,ale na twardej,równej powierzchni.Lepsza trakcja,stabilniejsza jazda na wprost,gorsza manewrowość,większy opór toczenia.

Natomiast trzeba wziąć poprawkę na to;

Additionaly the larger wheel size has a larger contact area, which means better traction and less expended energy when riding through loose and muddy terrain.

W grząskim,błotnistym terenie większe kółko przy większej powierzchni oparcia na podłożu, zapada się mniej,ma przez to mniejszy opór,mamy również lepszą trakcję,zużyjemy przez to mniej energi.

  • Mod Team
Napisano

byłem na spacerze , wpieprzam kiełbasę (na zagramanicy nazywają to lunchem hehe) no i myślę gdzie tu Kolega popełnia błąd w myśleniu

no i chyba wiem!

Mixchris - prawdopodobnie myślisz podświadomie o TARCIU a nie oporach toczenia. I tu by to miało sens bo tarcie w bardzo dużej mierze wynika z powierzchni styku 2 materiałów. I gdybyś chciał przesunąć w bok oponę szosową i balon terenowy to balon stworzy większy opór.

Ale ponieważ częściej jeździmy na wprost niż szlifujemy bokiem nie bierzemy tego pod uwagę :)

Napisano

Chwalmy Pana :woot: Po prostu trzeba rozgraniczyć jazdę w terenie a jazdę po płaskim i tak na ubitych drogach lepiej sprawdzi się mniejsze koło które mniej się styka z gruntem natomiast w terenie na luźnej nawierzchni szersza guma wygrzebie się łatwiej niżeli wąska. Czyż tak?

 

anarchy - ale tarcie przyczynia się do oporów toczenia tak czy nie?

  • Mod Team
Napisano

nie

opory toczenia to opory toczenia :) bez względu na jakość terenu

a odnośnie tego:

Najłatwiej jest to przetestować z różnym ciśnieniem w oponach, tylko z tego co ja pamiętam to im mniejsze ciśnienie tym większa styczność z podłożem, lepsza trakcja ale jeździ się trochę ciężej niżeli z oponą napompowaną większym ciśnieniem

to prawda ale źle patrzysz - im mniejsze ciśnienie tym większe ugięcie opony na styku z gruntem (po ludzku odkształcenie) - pisałem o tym na końcu w odniesieniu do szosówki

 

"anarchy - ale tarcie przyczynia się do oporów toczenia tak czy nie?"

teoretycznie nie - opona się toczy a nie przesuwa - pomyśl może w ten sposób - tak chyba jest najłatwiej

 

ps: tylko że teraz już kompletnie odbiegliśmy od tematu głównego...

Napisano

Chwalmy Pana :woot: Po prostu trzeba rozgraniczyć jazdę w terenie a jazdę po płaskim i tak na ubitych drogach lepiej sprawdzi się mniejsze koło które mniej się styka z gruntem natomiast w terenie na luźnej nawierzchni szersza guma wygrzebie się łatwiej niżeli wąska. Czyż tak?

 

anarchy - ale tarcie przyczynia się do oporów toczenia tak czy nie?

Mniejsze koło owszem sprawdzi się na ubitych drogach,ale niekoniecznie lepiej od większego,chyba że wywijamy esy floresy,to wtedy większa kiszka przegrywa.na pewno mniejsza średnica koła gorzej poradzi sobie na nierównościach,piachu i błocie. :thumbsup: Rodzaj i szerokość kapcia,to już inny problem choć jak najbardziej powiązany z kołami. :icon_cool:

Napisano

Mniejszy nacisk na grunt ma jednak niebagatelne znaczenie w jeździe terenowej, zwłaszcza przy luźniejszym podłożu, dlatego jak najbardziej opona o większej średnicy ma tu przewagę, ma przewagę również na kamieniach, do tego niższy środek ciężkości w rowerze 27,5", to niewątpliwe przewagi nad 26" zwłaszcza w jeździe trail/enduro. Przy tym rower nie jest tak krowiasty jak 29" ;)

Napisano

W sumie kolega mixchris chyba załapał o co biega, ale w dużym skrócie można powiedzieć, że opór i tarcie dla poczucia większej szybkoscimają znaczenie dwojakie:

 

- szybsza jazda w terenie - szersza opona o bardziej nieregulafrnym bieżniku, z miękkiej gumy.

Dobrze przylega do podłoża, ale nie wciska się w nie, łagodniej pokonuje przeszkody, lepiej amortyzuje na nierównosciach. Słowem nie wybija z jazdy, daje więcej poczucia pewności. Wprawdzie opór i tarcie zwiększa się, ale diametralnie poprawia sie pewność trakcji, co pozwala mocniej depnąć w pedał.

 

- szybsza jazda na ubitym/asflacie - węższa opona o bardziej regularnym i gęstym bieżniku, twardsza guma.

Ma mniejszy styk z podłożem, szybciej przecina powietrze, nie marnuje energii przez uginanie. Na prostej i równej szybciej nabiera prędkości jak również wolniej ją wytraca. W terenie koło zacznie odskakiwać, rzucać kierownicą i siłą rzeczy dla zapewnienia bezpieczeństwa trzeba będzie zwolnić jazdę ;)

Napisano

Węższa opona na asfalcie przy takim samym ciśnieniu będzie miała większe opory. Wybaczcie, że materiał producenta opon: http://schwalbe.com/...inPoint=Technik

 

Opory wynikają z wielu czynników:

-średnica koła - większa, to mniejsze opory

-ciśnienia - większe ciśnienie, to mniejsze opory na twardych nawierzchniach, na luźnym gruncie jest odwrotnie (po prostu opona mniej się zapada)

-szerokości opony - przy tym samym ciśnieniu szersza opona ma mniejsze opory

-mieszanka - czyli lepkość do podłoża, mniej lepka, to mniejsze opory (w uproszczeniu twardość mieszanki, twardsza opona, to mniejsze opory)

-kształt bieżnika - większy/luźniejszy klocek to większe opory

 

Opory toczenia w potocznym znaczeniu, to suma tych czynników. Lepiej używać terminu "opory jazdy", bo nie ma wtedy konfliktu z oporami tocznymi

 

Czyli im większa średnica, grubszy balon i gładszy bieżnik, tym mniejsze opory. Ale coś za coś. Taka opona będzie niemiłosiernie ciężka, więc będzie potrzeba więcej energii na rozpędzenie, wyhamowanie, zmianę kierunku.

Na szosie mniejszy balon bez problemu rekompensuje się większym ciśnieniem i mniejszą masą.

 

 

Takie żonglowanie średnicami kół, to po części szukanie złotego środka, a z drugiej marketing (nowość łatwiej sprzedać).

Napisano

Czyli i tak i tak nie można tego uogólnić i powiedzieć, że koło 27,5 lepiej się toczy od koła 26 czy jakiegokolwiek innego skoro i tak wszystko zależy od ciśnienia i szerokości opony. Tak jak to opisuje Schwalbe różne opony z różnym ciśnieniem mogą się toczyć identycznie.

  • Mod Team
Napisano

Mixchris ja Cię proszę - nie zaczynaj znowu. Jeśli masz opone 27,5x2,25 i 26x2,25 to 650b lepiej się potoczy.amen

Co do samej powierzchni - jeśli na upartego weźmiesz 2 o takiej samej powierzchni styku z podłożem - cienką 27,5 i szeroką 26 to i tak 27,5 potoczy się lepiej.

Jeśli nadal nie wiesz dlaczego wróc sobie do poprzedniej strony i przeczytaj raz jeszcze wszystko.dubelamen

Napisano

Nic nie zaczynam ;) tylko próbuje zweryfikować zdanie ze strony Shwalbe a dokładniej to zdanie:

 

Rolling resistance:

At 2 bar a 60mm wide tire rolls as well as a 37 mm tire at 4 bar.

 

Już nie biorę pod uwagę średnicy koła bo nie o to teraz chodzi.

  • Mod Team
Napisano

zaczynasz :)

Czyli i tak i tak nie można tego uogólnić i powiedzieć, że koło 27,5 lepiej się toczy od koła 26 czy jakiegokolwiek innego skoro i tak wszystko zależy od ciśnienia i szerokości opony

Nie, podstawowym elementem toczenia jest średnica.

To jest wątek o 27,5 w wersji mtb, nie klasyczne randonnee (tak ulubione np francuzom) ale mtb. I nikt chyba tutaj o zdrowych zmysłach nie będzie brał pod uwagę opon o szerokości 37mm. To nie zlot trekingów :)

 

ps: Co nie przeszkadza stwierdzic, że to co pisze shwalbe to święta prawda tylko... że nic nie wnosi do tematu

  • 2 miesiące temu...
  • Mod Team
Napisano

Ale gruba warstwa kurzu się w tym wątku zebrała...

Informacja dla mieszkańców Wrocławia i okolic, chcących spróbować całkowicie za free średniej kiszki!

Przez całą piękną, długą majówkę, tj. do 7 maja KTM (sklep Harfa-Harryson) udostępnia do jazd testowych 2 modele: Lycan 651  i Race Action 650 :)

info:
http://www.ktm-bikes.pl/Testy.aspx


 

  • Mod Team
Napisano

 

Ale gruba warstwa kurzu się w tym wątku zebrała...


bo w sumie producenci już wszystkim na około wyjaśnili po co na co komu 650b, nawet moja sąsiadka z domu obok co przy bramce co dzień czeka na listonosza i emeryturę ostatnio mówi "pan taki lanser się zrobił - te średnie kółeczko se wsadził...  no no przystojniaczku..." :) :)
ten temat dawno powinien zejśc do działu 26" (takie małe kółka) i zmienic się na "26" - po cholerę to trzymac" 

Wrocław to jednak Wrocław- tam robią jazdy testowe u nas w Szcz. trzeba nadal dobre szprychy pod ..29"(czyli 28") zamawiac.

Majówka  - dobra pora by na naszej ziemi o smaku paprykarza i zapachu śledzia wyrósł drugi 79erowiec :) Czyli kolejne koło 650b "w rodzinie" :)
(trzeci ale w wersji 76er w ciągu następnego miesiąca)
 
  • Mod Team
Napisano

 

"26" - po cholerę to trzymac"



Niezły pomysł - zgadzam się w 100% - może parę osób się "obudzi" :)

Majówka - dobra pora by na naszej ziemi o smaku paprykarza i zapachu śledzia wyrósł drugi 79erowiec :) Czyli kolejne koło 650b "w rodzinie" :)



Czekamy więc niecierpliwie...Też mam w planach, w nieodległej przyszłości małe zmiany odnośnie wielkości toczydeł, ale nic nie piszę - bo nie chcę "zapeszać"...

PS 1. Proszę pozdrowić "uświadomioną" sąsiadkę
PS 2. Też chciałbym odbierać codziennie emeryturę ;):P Ależ byłbym bogaty!
Napisano

Sam bym chętnie piz... w kąt małe kółka gdyż lubię eksperymenta, tylko gdzie tu pojeździć na tym średnim jak w stolycy jest problem by rower testowy dostać, a co dopiero na średnim kole. :-(

  • 3 tygodnie później...
Napisano

Scott Scale 650B to mój faworyt za 2-3 lata jak producent pozbawi ramę "chorób młodości".

Do tego czasu zjeżdżę swoją 26.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...