radradish Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Cześć Posiadam tani bukłak Rockrider (Decathlon) z mleczno-niebieskiego tworzywa (które potrafi pochłaniać zapachy, więc nadaja się tylko do wody). Chciałbym zdezynfekowac go tak na wszelki wypadek przed sezonem. Czy można go wygotować? Przypuszczam, że tak, ponieważ z niemal identycznego tworzywa wykonane są popularne ogrzewacze dłoni, które należy wygotować celem rozpuszczenia kryształów. Czy może lepiej na zimno wlać do niego rozcieńczoną wodę utlenioną? Tutaj zachodzi kwestia ew. reakcji chemicznej z tworzywem : ) Proszę o komentarze osoby, które już wcześniej dezynfekowały w jakiś sposób swoje bukłaki. I bardziej tutaj interesują mnie domowe sposoby niż komercyjne (czyt. drogie) rozwiązania : ) Dzięki i pozdro RR
detonator Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Wrzątek rozpuści zgrzewy, więc odpada całkowicie. Osobiście stosuję tabletki rozpuszczalne do czyszczenia protez zębowych. Rozpuszczam ją w ciepłej wodzie, czekam trochę i wkładam rękę do bukłaka i za pomocą małej szczoteczki czyszczę wnętrze. Czasem do czyszczenia używam płynu do mycia naczyń. Do dezynfekcji ustnika stosuję wodę utlenioną ewentualnie spirytus.
Airsofter Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 A nie nadał by się może przypadkiem węgiel aktywny? (ten od destylacji wody)
detonator Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Ciężko powiedz czy nada się taki węgiel ale na myśl mi przyszłą jeszcze jedna ważna kwestia, mianowicie czyszczenie rurki. Dobrze jest, zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia takich rurek. Do kupienia w sklepach z garami, AGD i tym podobnymi
Niedzwiedz1 Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 karbonowy.pl - ZEFAL CLEAN UP tabletki czyszczące do bidonów i bukłaków U mnie dały świetny efekt, na co dzień natomiast płuczę wodą, czasem wyparzam (nic mu się od tego nie dzieje złego, ale to jednak nie to samo co wygotowanie), czasem też używam sody oczyszczonej. Również używam bukłaka decathlon.
radradish Napisano 13 Lutego 2012 Autor Napisano 13 Lutego 2012 A nie nadał by się może przypadkiem węgiel aktywny? (ten od destylacji wody) Nie sądzę. Googlując "Activated carbon disinfection" otrzymujemy artykuły o dezynfekcji samego węgla ; ) To się raczej nie nada. Gdyby tak było, to filtry takie jak w domowych dzbankach do filtrowania wody wystarczyłyby do odkażania wody ze strumienia. Niestety tak się nie da, a najtaniej, to zabić bakterie UV. No właśnie. A co z UV? Przypuszczalnie może on niszczyć plastik, ale może... W końcu istnieją np. zestawy do dezynfekcji wody: Aquastar Ultraviolet Water UV Purification Travel Kit | eBay Czy znacie może takie urządzenia, które można by do tego wykorzystać? Znalazłem np. coś takiego: http://www.camelbak.com/Sports-Recreation/Purification/Find.aspx Dobrze jest, zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia takich rurek. Do kupienia w sklepach z garami, AGD i tym podobnymi Właśnie planowałem zakupić w sklepie budowlany stalową linkę i zapleść na końcu szczoteczkę z plastikowego sznurka. A do czego tą szczotkę się wykorzystuje w kuchni? I jeszcze kwestia średnicy...
detonator Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Szczerze, to nie wiem dokładnie co tą szczoteczką można robić w kuchni ale ja właśnie w takim sklepie ją kupiłem Przedłużyłem miękkim drutem i czyści się doskonale.
SilverXC Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 CoregaTabs wychodzi chyba najbardziej ekonomicznie, 8 tabletek za 3zł http://www.apteka.gda.pl/corega-czyszczenia-protez-zebowych-p-1462.html Na pełnego Camela 1,5L trzeba zużyć 6 tabletek żeby zadziałało to z pełną siłą wodospadu (1 tabletka na 250ml) Tabletki mają przyjemny zapach i chyba posmak miętowy
Patryke Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Tylko unikać samego wrzątku do wyparzania, lepiej odczekać, aż trochę przestygnie - tak mi po zalaniu wrzątkiem delikatnie pomarszczył się bukłak Source'a Co do samego czyszczenia i pozbywania się zapachów polecam wspomnianą wcześniej sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy np. w proszku.
mklos1 Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Jeden niezawodny środek - podchloryn sodu Pełna gama tanich środków. Tylko trzeba potem solidnie wypłukać Nie wiem tylko jak z odpornością tworzyw sztucznych.
Mod Team mrmorty Napisano 13 Lutego 2012 Mod Team Napisano 13 Lutego 2012 Tyś chyba oczadział! A może jeszcze sodę kaustyczną w formie popularnego "Kreta" - to już wszystko odkazi, razem z jelitami. Nie i nie. Albo tabletki do protez albo specjalistyczne tabletki do czyszczenia bukłaków. Wyobraź sobie jak bukłak później będzie dawał chlorem - wrażenia będą jakbyś pił wodę z basenu szkolnego.
mklos1 Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Tyś chyba oczadział! A może jeszcze sodę kaustyczną w formie popularnego "Kreta" - to już wszystko odkazi, razem z jelitami. Gdybyś dobrze doczytał, podchloryn stosuje się w stomatologii do płukania kanałów. Stosuje się go w stężeniu 0,5-5%, a na niektóre baterie działa już stężenie 0,05%. Tutaj skład tabletki do protez. Równie smacznie wygląda jak podchloryn. Również nie zalecałbym picia, podobnie jak kreta czy też innych środków dezyfekujących.
gremson Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Z racji wykonywanego zawodu wypowiem się na temat podchlorynu sodu. W stomatologii używamy 2-5% roztworów podchlorynu do płukania kanałów w czasie leczenie endodontycznego. Podchloryn owszem jest świetnym środkiem antyseptycznym, lecz po zetknięciu ze śluzówką powoduje jej martwicę (oparzenie). Jeśli już szukać bezpiecznych środków antyseptycznych, można wykorzystać: *chlorheksydynę: popularna płukanka Eludril (roztwór 0,1% chlorheksydyny) lub CORSODYL 0,2% i zrobić z tego roztwór do płukania bukłaku *wodę utlenioną: podobnie zrobić roztwór Tylko nie wiem czy ww środki nie reagują z tworzywem z którego wykonany jest bukłak. Ja osobiście myję bukłak wyłącznie detergentem i suszę ręcznikami papierowymi. PS aby wasze bukłaki były jałowe musiałby być sterylizowane w autoklawach i pakowane w rękawach papierowo-foliowych, więc Panowie Chillout.
mklos1 Napisano 13 Lutego 2012 Napisano 13 Lutego 2012 Ja osobiście myję bukłak wyłącznie detergentem i suszę ręcznikami papierowymi. Woda i mydło najlepsze czyścidło. Grunt to dbać regularnie o bukłak normalnym środkiem i nie trzeba będzie go wypalać żelazem.
radradish Napisano 15 Lutego 2012 Autor Napisano 15 Lutego 2012 Ok. Zakupiłem wodę utlenioną 1L za 8 zł, a do węża wykorzystam jednak gotowy wycior - na allegro mnóstwo tego m. in. w dziale Zwierzęta (akwarium).
enduroriderPL Napisano 16 Lutego 2012 Napisano 16 Lutego 2012 Moje typy to: Corega tabs Woda z szarym mydłem http://endurorider.pl/2010/07/zestaw-do-czyszczenia-buklaka/ Najważniejsza rzecz to REGULARNE mycie bukłaka.
PrzemkoVonLezajsk Napisano 16 Lutego 2012 Napisano 16 Lutego 2012 A czy ktoś używał Nadmanganianu Potasu ??? - te fioletow krystałki które moża kupić w aptece czasami akwaryści używają tego do odkażania akwariów no i znalazłem jeszcze to Nadmanganian potasu ma silne własności bakterio- i grzybobójcze. Pastylki tego związku są m.in. stosowane do odkażania wody do mycia (np. do kąpieli noworodków); składnik aktywny w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania ran. Rozcieńczony roztwór używa się do płukania jamy ustnej. Nadmanganian potasu używany jest również do uzdatniania wody pitnej i sterylizacji narzędzi metodą "polową". Aby uzdatnić wodę należy dodać nadmanganian potasu do wody w takiej ilości, aby uzyskać odcień bladoróżowy. Roztwór o odcieniu intensywnie różowym to substancja odkażająca. źródło -> Wikipedia
gremson Napisano 16 Lutego 2012 Napisano 16 Lutego 2012 A czy ktoś używał Nadmanganianu Potasu ??? - te fioletow krystałki które moża kupić w aptece czasami akwaryści używają tego do odkażania akwariów no i znalazłem jeszcze to źródło -> Wikipedia Nadmanganian potasu podobnie jak nadtlenek wodoru (woda utleniona) ma własciwości utleniające. Jest bezpieczny tylko należy pamiętać, że kolor roztworu zależy od stężenia. Należy unikać roztwory o ciemnofioletowym zabarwieniu, ponieważ wykazują one właściwości żrące w stosunku do śluzówek. Aby bezpiecznie używać nadmanganianu potasu należy użyć takiego rozcieńczenia aby barwa roztworu była jasnoróżowa.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.