Skocz do zawartości

[Rama] Planowanie mufy suportu


javman

Rekomendowane odpowiedzi

Czy planowanie mufy suportu to konieczność, przy zakładaniu łożysk Hollowtech 2

 

Jedni twierdzą, że jeśli gwint jest w dobrym stanie (poprowadzony równolegle, współosiowo itd.), to przy wkręcaniu łożysk zewnętrznych, pod warunkiem umiejętnego ich wkręcania - nie ma konieczności planowania/frezowania czoła suportu. Gdyż nie ma możliwości, że przy równym gwincie nagle przy samym końcu dokręcania korpusu łożyska, źle się ustawi, bo czoło mufy jest nierówne... . (najwyżej nie będzie przylegało całą płaszczyzną idealnie, ale będzie w prawidłowej pozycji, do tego plastikowe podkładki, z racji że są z plastiku powinny nieco pod wpływem siły dokręcania przyjąć na siebie nierówności, odpowiednio się odkształcając, raczej to one się odkształcą aniżeli aluminiowa mufa/korpus łożyska)

 

Inni twierdzą, że tak właśnie się może stać i wtedy zużycie łożyska jest znacznie większe i szybciej się niszczy, bo nie jest współosiowo ustawione.

 

Dodatkowo mam pytanie czy takie planowanie mufy, nie powoduje jakichś drastycznych zmian jej szerokości? Mam mufę 68mm, mierzyłem suwmiarką i ma powiedzmy 68,5mm. Gdy ją poddam frezowaniu z obu stron zostanie zebrana pewna warstwa materiału co spowoduje zmianę tego wymiaru.. czy to nie spowoduje jakichś większych problemów? Bo moją mufę chyba muszę splanować, bo wygląda nie za ciekawie... łańcuch parę razy spadł i się tam zaplątywał.

 

Moja mufa...

20111030002.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Podkładki nie skompensują nierównoległości.

Gwint ma zawsze trochę luzu i obudowa łożyska układa się do ściany mufy, więc jeżeli są nierównoległe to łożyska się sypią.

Planowanie nie zmieni drastycznie szerokości mufy. Wielu profilaktycznie przed założeniem łożysk zewnętrznych daje mufę do obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem, że w suporcie jest bardzo wąski gwint, ale owszem luz lekko jest wyczuwalny nawet po dość głębokim wkręceniu misek... rozumiem czyli zabieg ten nie zaszkodzi, a ewentualnie da nam spokój i świadomość, że nic nie zaniedbaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...