Skocz do zawartości

bob555

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    243
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez bob555

  1. Mam nadzieję, że tam gdzie jeździsz jest bezludzie i nie żyją dzikie zwierzęta. Nie wnikam jakie tam masz gusta muzyczne, ale inni nie koniecznie chcą partycypować w słuchaniu disco velo obcując ze swoim rowerem na łonie natury.
  2. Pisałeś, że jeździsz 12-22 km, czyli trochę mało. Ja bym na twoim miejscu ustawił mostkiem kierownicę niżej niż dupiszcze i pojeździł dłuższe trasy 30-50 km a czasem 70-100. I zobacz czy po miesiącu plecy tobie nie siądą. Jeśli na crossie będziesz miał problem, to na gravelu czy szosie tak samo.
  3. Według tego toku myślenia, to przed erą graveli wszyscy tyli na rowerach.
  4. Tak z ciekawości jak masz tam licznik kilometrów to zmierz sobie na google maps jakiś wzorcowy odcinek w miarę prostej zrogi i zobacz czy ten licznik pokaże ten sam dystans. Oczywiście im dłuższy tym lepiej. Albo odpal jakąś apkę do rejestrowania trasy GPS i zrób kilka km wokół komina i spbie porównaj wyniki. z wypinaniem to największa chyba zaleta - nikt go raczej nie zajuma pod Żabką
  5. Ta końcówka to co to jest dokładnie? Taka nakręcana mosiężna baryłka czy jakiś zawór z dźwigienką? Ja mam pompkę z taką końcówką. Pompuje wszystko: https://allegro.pl/oferta/glowica-pompki-beto-15707868125 są też głowice z wężykami https://allegro.pl/oferta/koncowka-glowica-zacisk-z-wezykiem-60cm-do-pompki-rowerowej-av-fv-do-beto-14415507877 Na ali po 7 zł za 2 sztuki jak poszukasz. Pompka elektrycza jak dla mnie to potencjalny elektrośmieć. Musisz pamiętać aby była naładowana, po paru latach trzeba jakoś to zutylizować. Moja stacjonarna metalowa działa od kilku lat bezproblemowo i kosztowała 4 dyszki.
  6. Ad1. Wlanie oleju do pancerzy to słaby pomysł. Wszystko z czasem zcieknie i uświni pół roweru. Parę kropel na linkę i przeciągnięcie jej kilka razy razy między kciukiem a palcem wskazującym myśle że wystarczy. Ad2 KAżdy smar czy olej zmniejsza tarcie, więc na pewno zadziała. Poza tym cienka warstwa oleju zabezpieczy linki przed korozją co również wpłynie na żywotność linek i na tarcie wewnątrz pancerzy. Ad3 Jakikolwiek. Kupowanie czegoś specjalnie na tę okoliczność bynajmniej większego sensu nie ma.
  7. Ja drogą kupna nabyłem nastęujący zestaw: imbusy King Tonny - są budżetowe, ale solidne skrzynkę z nasadkami z Lidla - przydaje się i do roweru i do auta, Generalnie klucze też są OK/ Kiedyś miałem inny zestaw. Na nasadkach po jednym użyciu były ślady. Sprzedałem i kupiłem Parkside. Myślę, że YATO, TOYA, Parkside, King Tonny to podobna jakość i półka cenowa jakieś płaskie klucze noname, śrubokręty różnego kalibru, specjalistyczne klucze do korby, suporotu, kasety z allegro po kilka PLN. Od kilku lat nic się z nimi nie dzieje, wydaje mi się, że moje egzemplarze są dość twarde, ale wiem, że czasem najtańsze narzędzia są ze stopu gównolitu z plasteliną. klucz płaski do HT też najtańszy z allegro. łyżki plastikowe z Decathlonu multitool Kellys - korzystam praktycznie tylko ze skuwacza kombinerki do rozpinania łańcucha najtańsze z allegro - nic się nie dzieje bacik do kasety - sam zrobiłem z kawałka listwy drewnianej i starego łańcucha pompka podłogowa VÖGEL VPO-212 - mam 4-5 lat i nic się nie dzieje. dwa klucze dynamometryczne - jeden do auta do kół, drugi 2-25 Nm do roweru. Klucze sam kalibrowałem wagą, więc jestem jako tako pewny ich działania. szczypce proste, zagięte Xytronik - one są dość drogie, ale jakość jest OK. Przydają się a to przy rowerze a to jak coś innego trzeba naprawić. parę imputatororów kinetycznych o różnej wadze Co do suportu na kwadrat to dokup sobie śrubę drobnozwojową. Przed odkręcaniem misek przykręcasz klucz/nasadkę do osi na kwadrat zamiast korby i dopiero wtedy odkręcasz. W ten sposób klucz nie obsunie się na ząbkach. Robisz jeden obród kluczem i popuszczasz śrubę, potem drugi i znów popuszczasz śrubę. Śruba 50-70mm, jedna duża podkładka i nakrętka a robi robotę. Na Ali są tekie śruby za dyszkę a w metalowym za 1,5PLN kupisz
  8. Linka jest za mocno naciągnięta. Albo trzeba poluzować albo pancerz spadł jak pisał dokumosa. Może też kręciłeś w te i wewte i baryłki masz na maxa wykręcone, co też powoduje skrócenie linki. Hak też może być zgięty. Na youtubie jest masa tutoriali. Po pierwsze, to hak musi być prosty. Wrzucasz na pierwszy bieg i wózek musi być pod największą zębatką, jeśli łańcuch spada do środka, to linka jest za krótka. Zrzucasz łańcuch na ostatni bieg bez kręcenia korbą, tak, żeby łańcuch dalej został na pierwszym biegu, luzujesz śrubkę od linki i popuszczasz trochę linkę o parę milimetrów. Jak masz pierwszy bieg a łańcuch spada na 2 zębatkę, to linka jest za krótka za luźna. Tak samo wrzucasz ostatni bieg i skracasz linkę o parę milimetrów. Precyzyjnie długość linki o 0,5 mm czy 1mm można baryłką wyregulować. Wykręcając baryłkę skracasz linkę- łańcuch przesunie się do środka, wkręcając baryłkę wydłużasz linkę, łańcuch przesunie się na zewnątrz.
  9. Akurat Gub 85 to stary uchwyt. Ma krótkie ząbk. Na iphone 4,7 cala się nadaje, ale na współczesne telefony tak sobie. Są inne uchwyty na grubsze telefony
  10. Może wybrałeś opcję unikaj dróg publicznych lub coś w tym stylu? Każdy soft prowadzi po krzaczorach, jeden bardziej drugi mniej. Ale w bikerouter.de jest najwięcej opcji do klikania. W innych apkach masz na ogół wybór między auto, rower czy komunikacja publiczna. Komoot czy strava chyba mocno kładą nacisk na tzw heat mapy - czyli szlaki najczęściej wybieranie przez użytkowników. W mojej okolicy też jest taki jeden szlak, nawet odcinek gravel race nim jest wytyczony. Tyle, że ten odcinek biegnie po płytach. A równolegle jest odcinek szuter premium, którego te wszystkie apki nie biorą pod uwagę. W sumie to się nie dziwię. Jak stado kolarzy z Garminami przejedzie tymi płytami raz do roku, wcześniej kilka razy w ramach treningu, to nie ma co się dziwić, że odcinek po płytach jest "lepsiejszy" od tego po szutrze. Wczoraj przejechałem się z komootem i mapy.cz.Ciekawe że obie nawigacje wyglądają identycznie. Komoot nawet ma te same głosy co mapy.cz. W komoocie można włączyć wygaszacz ekranu . Przy zakręcie pojawia się powiadomienie, tyle, że to powiadomienie jest "werbalne". W mapy.cz też można włączyć wygaszacz ekranu i powiadomienia przed zakrętem. W tym przypadku słychać komunikat głosowy oraz na powiadomieniu pojawia się srzałka typu skręć w lewo za 100m. W Komoot tego nie ma. Tak więc darmowe mapy.cz jako nawigacja lepiej wypadają od Komoota. Komoot jak na razie jest lepszy jeśli chodzi o planowanie tras: widać jakieś atrakcje, zdjęcia nawierzchni, statystyki ile km po asfalcie ile po szutrze. Ale jako nawigacja lepiej sprawiają się mapy.cz
  11. Ja tam bardziej egzotyczne trasy planuje w bikerouter.de. Też u siebie mam takie miejsce, gdzie mam 2 schodki. mapy.cz mi trasę na około wyznacza a bikerouter.de pozwala jeżdzić po tych schodach.
  12. Kaseta pordzewiała nie świadczy o serwisowaniu tego roweru. Może stał rok albo dwa pod chmurką. 1000 km przebiegu i problem ze spadaniem łańcucha to też nie za dobrze świadczy. Jeśli łańcuch spada z przedniej zębatki, to wymiana kasety, potem manetki z 9 na 10 rzędów bynajmniej nie pomoże. Masz problemy z tym rowerem, kupiłeś go od kolegi to idź do niego i go zwróć, albo niech ci go doprowadzi do stanu używalności . Nie wiem co to za rower, może jakiś chiński ulep z najtańszych randomowych części, może faktycznie linia łańcucha jest skopana. Zmiana tarczy na większą może częściowo rozwiązać problem. Zamiast jeździć na 6.7.8 biegu, będzie się używać 5,6,7 lub 4,5,6. To może poprawić linię łańcucha. Tylko pytanie, czy jak zmieniłeś łańcuch to czy on nie był skrócony do tarczy 36T. Jak dasz większą tarczę, to może być za krótki.
  13. Jeden ci odpisze, że latami jeździ z telefonem na kierownicy i nic się nie dzieje, a drugi, że raz pojechał i mu aparat padł. Nic z takich opinii nie wynika. Nie wiadomo, czy faktycznie aparat uległ awarii, czy było może to spowodowane wadą w produkcji. Nikt przecież nie kupi najdroższych 100 iphonów i nie będzie jeżdził po lesie aby przeprowadzić badania rozkładu zmiennej losowej jaką jest awaria OIS. Poza tym tak jak pisałem - co innego jeździć na 8 barach a co innego na 1,8. Co innego asfalt a co innego góry, kamienie i korzenie. Soczewka jest zamontowana ruchomo na cienkich drucikach. Na chłopski rozum drgania szkodzą, następuje zmęczenie materiału, z czasem może coś pęknąć więc dobrze je jakoś ograniczyć, no chyba, że ma się starego złomka którym nie trzeba się przejmować.
  14. Telefon będzie narażony na drgania jak go ściśniesz jak w imadle w aluminiowym uchwycie. W takiej sytuacji wszystkie drgania przenoszą się na telefon. Inaczej też sytuacja wygląda w kolarce, gdzie masz opony nabite do 8 atmosfer a inaczej w gravelu gdy masz 1,8 atmosfery .Telefon w sakwie na kierownicę oczywiście jest bezpieczniejszy. Tyle, że w sakwie szczególnie w lato może się bardzo gżać. Warto też kupić uchwyt plastikowy a nie aluminiowy. Plastik jest elastyczny i lepiej tłumi drgania. Tyle, że aluminium będzie mocniejsze. Na ali jest uchwyt GUB G-93. Właśnie sobie coś takiego zamówiłem. Jego montuje się zamiast kapsla na mostku. Chcę pokombinować i nie przykręcać go na sztywno, ale zrobić jakiś amortyzator z kawałka gumy. Tylko jeszcze nie wiem jak to się sprawdzi i czy od drgań się przypadkiem nie odkręci jak będzie lużno przykręcony do gwiazdki. Są aplikacje do mierzenia wibracji. Zainstaluj sobie i porównasz jak telefon się zachowuje w danej sytuacji. Co do wożenia grubszego sprzętu to połowa jutuberów rowerowych zabiera drony, aparaty, i jakoś nikt się nie skarży. W sakwach masz przecież ubrania, materac, śpiwór. To wszystko tłumi wszelkie drgania. Jeśli szkota Tobie telefonu za kilka tysięcy, to kup jakiegoś złomka za parę stów i tyle. Ja jeżdzę ze starym Samsungiem z 2017 czy 2018 roku w aluminiowym uchwycie. Telefon kupiłem 3 lata temu za 200 PLN. Teraz pewnie jest wart 50 więc mi jakoś nie specjalnie szkoda. Iphone do zdjęć jest w bocznej kieszeni w plecaku lub w nerce. Stary złomek podpięty do powerbanka służy za GPSa a lepszy telefon do fotek czy kręcenia filmów.
  15. Są uchwyty typu GoPro. Można zapodać jakąś latarkę taktyczną i dać takie mocowanie. https://allegro.pl/oferta/uchwyt-adapter-riderace-na-latarke-lampe-led-z-mocowaniem-gopro-rr6902-16071660673?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery-akc_pla_pmax&ev_campaign_id=17967208976&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwzby1BhCQARIsAJ_0t5PModLpD9jeXmmC7pcWOg0WBOASfHcmrG47svmXw_EVXxdskpmUyDUaAoE1EALw_wcB
  16. Mapy mam zgrane więc to nie to.
  17. Faktycznie samo planowanie to chyba najlepiej wychodzi w bikerouter.de. U mnie jest takie jedno miejsce, gdzie są 3 schodki. Wszystkie aplikacje wyznaczają trasy objazdem, a bikerouter.de jako jedyne pozwala wyznaczyć trasę przez te 3 schodki. Można tworzyć gpxa, zapisać go na komputerze i nie trzeba kolejnych dziwnych kont zakładać. Widzę, że temat idzie bardziej w kierunku planowania. Sam korzystam z map.cz. czy to podczas wakacji w górach, czy na rowerze. Wiem, że planowanie nie zawsze jest idealne. Największym problemem w mapy.cz jest drenowanie baterii. Telefon mam w kieszeni i po paru godzinach mi apka potrafi zużyć 50-60% baterii.
  18. Witam. Teraz jest promocja na Komoota. Można wykupić cały świat po promocji. Mam parę pytań do użytkowników. Obecnie używam mapy.cz, ale apka potrafi się czasem zawiesić. Mam iphone 11 i starego Samsunga j6. Niestety problem pojawia się na obu telefonach. 1. Czy komoot jest stabilny na starszym telefonie? Mam starego Samsunga J6 z 3GB RAM i jego bym chciał użyć jako nawigację rowerową. 2. Czy podczas nawigowania można włączyć wygaszanie ekranu tak, aby nawigacja włączyła się tylko przed zakrętami lub POI?
  19. Kiedyś ojciec żemyki nitami aluminiowymi łączył https://allegro.pl/oferta/3x6-nit-nity-aluminiowe-leb-kulisty-din-660-50szt-13213866571?context=b8ba16101bf4e9efa3a22f85f4fa5e18d4c753521877c4eff34f05a7e4382b82a3f1d8531cdd2f6a39c8a7d89ec0f5b4458d5c451ec8e5aeadc3e3ea449f2e7e74e510daa2e950a33b7770ef3feb6e7229cd5b376e028a793d9926ac79e48f9c78adf3574458ebe863c3a4ead9a1aeb7b81779aabac3e0bba1eaa33e553ab57b6726afa15a73c668d460c0bc9d0cd45c&sellerHasChanged=false&fromVariant=13446378790 Teraz są populatne nity zrywalne. Te powyżej nawet obecnie są trudno dostępne. https://allegro.pl/oferta/nity-zrywalne-pow-4-8-14-x10-fe-fe-an-384-250szt-12515085152?context=193b0f4c6f6d9772f186fed29bdb06154ce373c30a3e69061e55ceed08b8de639f7ccb67b64b593afac34689ea10eb822b304adfb49e5c2f106b15513c982ecdc34e1412ee07398ff76ed45ee3067be729cd5b376e028a793d9926ac79e48f9cd1540449d64b18e31556ee161a06921620240bc2b78d361f091015e19ac23f4e3a0a5cc948090c498d34815b2ab6e665&sellerHasChanged=false&fromVariant=12515085721 Są nawet w media expercie. Ale z dobraniem odpowiedniej średnicy i długości może być ciężko. Lepiej w jakimś sklepie metalowym szukać. Poszukaj z szerokim łbem. Jeśli element mocujący błotnik jest plastikowy, to dałbym jeszcze jakieś stalowe podkładki. Te pierwsze małym młoteczkiem zamontujesz. D odrugich potrzebna nitownica.
  20. Witam Mam korbę 3-rzędową. Wyrzuciłem najmniejszą zębatkę i zrobiłem sobie 2-rzędową. Tyle, że linia łańcucha nie jest zbyt optymalna. Korba jest za bardzo wysunięta na zewnątrz. Duży blat jest przykręcony od zewnątrz korby a środkowy od wewnątrz. Czy przykręcaliście może oba blaty po wewnętrznej stronie korby? Trzeba by dać dłuższe śruby i blaty oddzielić podkładkami. Czy ktoś jeżdzi na taki napędzie? Mam suport 110 mm, najkrótszy to 107 mm jaki jest na rynku, ale to i tak nie rozwiązuje problemu z linią łańcucha. Wyczytałem gdzieś, że pod nakrętkę suportu ludzie dają podkłądki, aby z prawej strony suport był głębiej osadzony. Jeśli chodzi o śruby to znalazłem coś takiego : https://www.aliexpress.us/item/3256805775946895.html?src=criteo&albch=criteo_New&acnt=criteo-B4&albcp=232483&device=pc&clickid=6698cb4cd7676a637ec0680dedb59153_1721289548_1005005962261647&cto_pld=3OnzTM7KAABdvP5Wzaf2Bw&aff_fcid=c72aecc650294c3e8f609614877cb214-1721289567752-08558-UneMJZVf&aff_fsk=UneMJZVf&aff_platform=aaf&sk=UneMJZVf&aff_trace_key=c72aecc650294c3e8f609614877cb214-1721289567752-08558-UneMJZVf&terminal_id=381c812326fd4043afbba31de746cedf&afSmartRedirect=n&gatewayAdapt=glo2usa4itemAdapt
  21. Witam. Pożyczyłem sobie od kolego centownicę taką najtańszą i najprostrzą z allegro.. Niestety produkt okazał się szmelcem. Cała konstrukcja była z plastycznego gównolitu. Postanowiłem więc zbudować coś samemu. Jutro jadę na urlop, a projekt jeszcze dziś kończyłem, więc nie miałem możliwości aby dłużej z tym popracować. Mimo to z efektów jestem bardziej niż zadowolony. Moje przednie koło po bliskim spotkaniu z labradorem biło około 3 mm. Po zlokalizowaniu raptem kilku szprych teraz bije ok 0,6mm po może 3 minutach zabawy Nogi można rozszerzać od około 100 do 150mm. Koła montuje się na szybkozamykacz, przednie na krótszy, tylne na dłuższy Do poprawy jest jeszcze podstawa. Muszę gdzieś dorwać jeden kawałek płyty MDF, najlepiej 18mm. Teraz to 3 listewki skręcone w H. Podstawa nie jest najstabilniejsza. Ale tragedii nie ma. Zegar jest na tyle czuły, że wykrywa naklejkę, któta jest na obręczy,. Koszt: wskaźnik zegarowy z portalu aukcyjnego za 3 dyszki, garść śrubek za dyszkę i parę walających się desek, profili albuminowych, tudzież starych drewnianych klocków po moim dziecku. Budowa to jakieś 2 wieczory w garażu przy paru izotonikach w puszce
  22. Wczoraj nabyłem drogą kupna w sklepie metalowym śrubę M8 60mm z gwintem 1mm. Cena 1,20PLN.
  23. Kup taką, która będzie miała co najmniej 7-8mm zapasu do ramy z każdej strony. Ja mam dwie takie same na identycznych obręczach. Jedna ma 40mm, druga 38,5mm. Szczerze, to musisz kupić, założyć, napompować i zmierzyć. Rozmiar podany przez producenta a stan faktyczny to dwie różne rzeczy. Ja ze 3 różne opony kupiłem zanim dobrałem coś do swojej ramy. Kiedyś kupiłem 42c a po zmierzeniu suwmiarką było 37-38mm.
  24. Jak masz grubsze opony to zmień dętki na takie z zaworem samochodowym, Nie trzeba będzie żadnych przejściówek. Do tego pompka podłogowa jak pisałem i po problemie. 3 machnięcia i opona napompowana. Mam pompkę podłogową za 40 PLN z Mediaexpertu i nic mi nie ucieka i nie spada. Pompowanie jak mówiłem trwa 20sekund na koło.
  25. A co za problem przerobić. Kupujesz zasilacz 230 na 12 volt i masz. Tyle, że jak chces rower napompować to musisz gniazdko elektryczne znaleźć. A tak na marginesie, to masz świadomość ,że takie kompresory na 12V głośne są? Nie wiem czy cię żona nie pogoni jak będziesz w mieszkaniu tym rower pompował.... Nie wiem wogóle w czym problem. Kup pompkę podłogową w Lidlu albo Mediaexpercie albo nawet Action za 40-50 PLN i problem rozwiązany. Te pompki elektryczne to moim zdaniem też średnio pomysł. Rower to pojazd ekologiczny. A kupowanie chińskiego elektrośmiecia, który po paru użyciach się rozleci jakoś nie koresponduje z ekologią.... Jeszcze raz: butla LPG, zawory, redukcje, pistolet, wężyki, do tego pompka lub kompresor żeby to napompować średnio się kalkuluje. A takim małym kompresorkiem elektrycznym na 12V raczej 40 litrów nie nabijesz. Trzeba raczej sprzęt 2KW za kilkaset PLN. Jak chcesz coś z gniazdkiem elektrycznym, to ludzie robią kompresory z agregatów z lodówek. Są w miarę ciche, wydajne. Taki Mietek bierze starą lodówkę z wystawki, spuszcza freon i przerabia na jakąś pompke. Potem wypala piankę i plastiki z lodówki i blachy wiezie taczką na złom. Tak więc to też średnio etyczne rozwiązanie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...