Skocz do zawartości

chrismel

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    2 303
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez chrismel

  1. Mam jeszcze jedną uwagę odnośnie tej kierownicy po kilku miesiącach użytkowania. Posiada ona "Flare Out" lub "Outsweep" (spotykam różne nazwy tego rozchylenia) - 12°. Sam pomysł jest niegłupi. Aktualnie używam kierownicy w której ta wartość wynosi 3° i jest to bardzo wygodne. Ale 12° tak jak w Corralitos to moim zdaniem przesada. Poza tym w nieco sztuczny sposób zwiększa nam szerokość dolnego chwytu który przy flarze 24° jest już i tak szeroki.
  2. Karbonowych stożków nie kupuje się po to że są praktyczne, lżejsze albo że rower szybciej pojedzie tylko dlatego że są ładne a nabywca ma lepsze samopoczucie bo "przyspieszył" rower
  3. Przy 40/11 masz 40 km/h. Tak na marginesie zastanawia mnie po co amatorom 54T jak jeżdżą na szosach 30-35 km/h. 54 używają zawodowi kolarze których moce przelotowe oscylują pewnie w okolicy 300-400W.
  4. Zgadza się. Tylko ze trzeba to robić w taki sposób jak wszystkie inne firmy poza Shimano.
  5. Możesz zerknąć na ofertę chińczyków. Za ~2000 pln kupisz już jakieś przyzwoite karbonowe stożki.
  6. Masz do wyboru tylko kasety szosowe i MTB. Szosowe nie nadają się do napędów 1x a w MTB masz stopniowanie 10-12-14. Czyli jadę, dajmy na to, 35 km/h, chcę przyspieszyć i żeby zachować tą samą kadencję powinienem zacząć jechać 42 km/h. A co ja Pogi ? Ja tak nie umiem Jak pojawiły się kasety 10-45 i 10-51 sądziłem że w 10-45 zagęszczą twarde przełożenia wzorem np. SRAM-a XPLR. Twarde zostawili a zagęścili miękkie. Być może w MTB ma to sens ale w gravelu czy nawet rowerze turystycznym to jest dramat. Byłem w zeszłym roku w Alpach z kasetą 10-51 i dopóki jechałem pod górę było OK. Ale na płaskim albo nawet lekkich zjazdach to kompletna porażka. Przejechałem na tym około 2000 km bo nie miałem wyjścia ale nie chciałbym tego powtarzać. Dla mnie prawie ideałem jest nowa kaseta od SRAM-a XPLR 13s: 10-11-12-13-15-17-19-21-24-28-32-38-46 a mistrzostwo stopniowania to Campagnolo Ekar GT 10-44: 10-11-12-13-14-16-18-21-24-28-33-38-44. W napędach 12s wystarczyłoby wyrzucić 10-kę i mamy rozpiętość na poziomie 400% z przyjemnym stopniowaniem. Nie wiem dlaczego Shimano tak olewa zwolenników napędów 1x. Dla porównania jeszcze Rotor 12s 11-46: 11-12-13-15-17-19-22-25-29-34-39-46 i Classiefied 11-40 też 12s: 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 22, 25, 29, 34, 40.
  7. Zlitowali by się i zrobili w końcu jakąś kasetę gravelową. SRAM, Campagnolo, Classiefied, Rotor - wszyscy mają coś w ofercie. Kto nie ma ? Tylko Shimano.
  8. Jakbyś podjechał autem albo pociągiem do Zalesia Górnego to stamtąd można zrobić sporo fajnych trasek po okolicznych lasach. To tereny na cokolwiek z trochę szerszą oponą. 40C w zasadzie wystarczy. Natomiast sam dojazd z Warszawy do Zalesia rowerem jest sensowny tylko przez Las Kabacki. Potem przecinasz drogę na Górę Kalwarię. Są dwie sympatyczne opcje: Chylice - Żabieniec albo Czarnów - Chojnów. Jak spojrzysz na mapę to wydaje się że jest multum jeżdżenia. W praktyce są to jednak tereny dość monotonne w dłuższym czasie. Myślę że 40-50 wypadów i zjeździsz okolicę całkiem dokładnie. Dość dawno tam nie byłem ale jak sięgam pamięcią to zastanawiam się czy nie wystarczyłoby nawet przełajowe 33C. Wtedy mógłbyś sobie urozmaicić "repertuar" bez kupowania nowego roweru.
  9. Nie wiem czy mają ale zobacz na Wolftooth.
  10. Zdecydowanie wybierz coś z napędem GRX. Może być 2x10 czyli najtańsza opcja. Hamulce mechaniczne, szosowe grupy napędowe to rzeczy których w gravelach trzeba unikać.
  11. chrismel

    [mleko] dolewanie

    Ja do mleka podchodziłem wiele razy ale jak zrobiłem listę wad i zalet to doszedłem do wniosku że optymalny dla mnie jest latex. Mam ten sam komfort i te same opory toczenia. Minus teoretyczny jest taki że muszę pompować codziennie. Teoretyczny bo i tak podłączam zawsze pompkę żeby zmierzyć ciśnienie. Opon nie przebijam więc zaleta że załata jak złapię gumę jest znów teoretyczna. Jak raz na kilka lat będę musiał zmienić dętkę to te 15 minut nie stanowi problemu. Ale jak nie załata i będę musiał założyć dętkę w stroju który trochę kosztuje mając wlane mleko to robi się problem. Przykro by mi było wywalić strój za powiedzmy 1500 zł bo go nie mogę doprać.
  12. Jak mieszkałem w Otwocku to MTB było w stałym użyciu. Po przeprowadzce z powrotem do Warszawy stał sobie kilka lat dopóki nie upewniłem się że jest całkowicie bezużyteczny. Potem pojawił się gravel. Eksperymentowałem z oponami od typowo szosowych do gravelowych. Finalnie służy mi jako szosa Road+ i nie widzę sensu posiadania innego roweru a przynajmniej innych opon. Szutrów u nas tyle co "kot napłakał". Na Mazowiecki Park Krajobrazowy gravel się nie nadaje. Tłuc tam na MTB mi się nie chce a dojazdy pociągiem czy samochodem to za duży zamach. Jak już mam gdzieś jechać to wolę dołożyć sobie trochę drogi i zmienić otoczenie. Też kombinowałem nad trzecim rowerem (mam jeszcze trekkinga ale to środek transportu) i nijak mi nie wychodzi żeby to miało sens. No chyba że myślisz pod kątem wyjazdów, wakacji itp. W Warszawie i okolicy nie ma sensu nic innego jak Road+.
  13. Jak już wspomniałeś o Garwolinie to można tam pojechać pociągiem i wrócić przez Górę Kalwarię. Przyjemniej się jedzie po tamtej stronie Wisły. Warto sprawdzić siłę i kierunek wiatru. Kiedy dobrze dobierzemy warunki to ...... W Warszawie często wieje w dobrą stronę trzeba tylko upolować odpowiednią siłę i stały kierunek.
  14. Tak weekendowo mogę polecić Kazimierz Dolny jak szukasz trochę bardziej pofalowanego terenu w miarę blisko Warszawy.
  15. Prawie zawsze najniższe ceny na produkty Shimano ma Biostern. Jak coś kosztuje mniej niż u nich to jest to podejrzane i warto uważnie przyjrzeć się ofercie. A jak znacznie mniej to można sobie odpuścić bez analizowania powodów tak niskiej ceny. No chyba że kupujemy coś z demontażu z nowego roweru na OLX czy Allegro. Potwierdzam też zdanie przedmówców - 8100 to najlepszy wybór w kategorii cena/jakość.
  16. Jest olbrzymia różnica pomiędzy wersją Protection i Performance. 16-18W na komplecie opon. https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews/continental-race-king-performance-shieldwall https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews/continental-race-king-protection-2020
  17. Są różne bębenki. Np. Shimano Micro Spline, Road, SRAM itd.
  18. Od kilkudziesięciu lat trzymam wszystkie swoje rowery w nieogrzewanym garażu gdzie temperatury są takie jak na zewnątrz. Jedyna różnica jest taka że na nie nie pada. Nie zauważyłem żeby to miało jakikolwiek negatywny wpływ na cokolwiek. Zabieram tylko lampki jak temperatury spadają poniżej zera.
  19. Jedyne sensowne opony MTB do gravela to Conti Race King Protection ale te są tylko w rozmiarze 2.2". Weź to pod uwagę jak już kupujesz nową ramę. Jeżeli takie opony nie wchodzą to następną mniejszą szerokością którą warto zakładać jest 45C. Pomiędzy nimi są rozmiary w okolicy 50C których nie warto stosować w gravelu. Traci się dużo na szybkości a komfort w porównaniu do 45C nie rośnie na tyle żeby to się opłacało.
  20. Nie baw się w żadne 30 mm bo to nie ma sensu. Przerobiłem w gravelu (który jest używany jako szosa Road+) wszystkie szerokości opon i dla mnie ideałem jest GP5000 AS 35C. Nie schodziłbym poniżej tej szerokości. Można nawet rozważyć 40C, np. Pirelli P Zero Race TLR 40x700 a z bardziej gravelowych - Conti Terra Speed 40C. Na te Challenge miałem ochotę nie raz ale są to opony, jakby to ująć, dość kontrowersyjne. Nie będę się rozpisywał na ich temat bo jest mnóstwo informacji w necie do odszukania. Z wagą też nie walcz na siłę bo tych 100-200 g przy amatorskiej jeździe nawet nie odczujesz.
  21. Korba GRX FC-RX610 40T 165 mm. Miałem nadzieję kupić ją gdzieś u nas ale dostępność zerowa albo za duże pieniądze. W Niemczech powoli się kończą, najbliższe dostawy za kilka tygodni więc postanowiłem nie czekać i przyjechała z Bike24 - z dostawą równiutkie 500 zł. Zdecydowałem się na 165 mm bo zobaczyłem jak Pogačar zasuwa na takiej pod górę. Pomyślałem że jak założę sobie taką samą to też będę tak jeździł.
  22. Najlepiej kupować na bieżąco jak już wiesz czego konkretnie potrzebujesz. Ja w ten sposób kupiłem kilka rzeczy w Decathlonie. Brałem się za serwis po południu, okazywało się że czegoś nie mogę zrobić, Decathlon mam niedaleko, czynny do 21, więc podjeżdżałem po konkretne narzędzie. Może nie są to produkty najwyższych lotów ale nie mam przynajmniej sterty niepotrzebnych narzędzi których nigdy nie użyję.
  23. W cenie około 13.000 lub nieco wyższej można już kupić praktycznie wszystko czego oczekujemy jeżeli dopuszczamy możliwość zakupu przez internet z wysyłką z zagranicy (Niemcy, Hiszpania). Trzeba się tylko zdeklarować jakiej dokładnie specyfikacji oczekujemy i polować na jakąś promocję bo tych jest sporo ostatnio. Jeżeli więc wiemy czego chcemy nie zakładałbym konieczności sprzedaży roweru po roku czy dwóch. Chyba że zakup jest trochę w ciemno bo to jest nasz pierwszy gravel. Wtedy faktycznie lepiej wybrać coś standardowego żeby było łatwiej odsprzedać gdyby zakup okazał się nietrafiony. @HSM - masz rację że nie jestem grupą docelową dla tego roweru ale zdaję sobie sprawę że wielu osobom może on odpowiadać. Dlatego jak napisałem o błotnikach i szerokości opon to nie wymieniłem tego w kategorii wad ale cech na które warto zwrócić uwagę.
  24. Polygon jest sporą firmą. Istnieje od 36 lat. Powoli rozszerza rynki zbytu. Zwróciłbym tylko uwagę na jakieś ewentualne niedoróbki na początku żeby potem nie musieć sprawdzać jak realizowana jest gwarancja. Tego Riversid-a oglądałem ostatnio w Decathlonie dość dokładnie. Brak możliwości montażu błotników. Opony wg. producenta to 42C max. Kierownica jest wg. mnie do wymiany od razu. Wyprofilowanie dolnego chwytu jest dla mnie nieakceptowalne. Poza tym cena fajna.
  25. Te opony nie mają zbyt dużej odporności na przebicie więc najrozsądniej byłoby iść w tubeless. Pomimo dużej popularności tego rozwiązania nie uważam żeby to było must have dla każdego. Ale pakowanie butylu podnosi bardzo opory toczenia. Więc ewentualnie zostaje latex: https://biostern.abstore.pl/detki-detka-latex-mtb-29x1-7%2F2-3-presta-48mm,c142,p8633,pl.html Jednak o ile w przypadku opon szosowych czy gravelowych można dyskutować co jest lepsze to w przypadku opon MTB tubeless ma zdecydowaną przewagę. W jakim serwisie ? Kup pompkę, łyżki do opon, jak tubeless to mleko Stans lub Orange, taśmę (najlepiej bez napisów) i sam ogarniesz temat.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...