Skocz do zawartości

marvelo

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    3 895
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    5

Ostatnia wygrana marvelo w dniu 7 Września 2025

Użytkownicy przyznają marvelo punkty reputacji!

3 obserwujących

Dodatkowe informacje

  • Skąd
    Krasnystaw

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika marvelo

Emeryt

Emeryt (13/13)

  • Conversation Starter
  • Automat Rzadka
  • Collaborator
  • Pierwszy post
  • Bardzo popularny Rzadka

Ostatnio zdobyte

1,8tys.

Reputacja

  1. Bzdury opowiadasz. Prawidłowy chwyt na baranku to ten "dropach". Dziesiątki tysięcy kilometrów tak przejeździłem: To, co pokazałem na powyższym zdjęciu to klamkomanetki mtb (stare Alivio 3x7, z klamkami pod hamulce cantilever) założone na stalowego baranka z Rometa Pasata (miał taką samą średnicę - 22.2 mm). Taki baranek ważył tonę, ale tanim kosztem miałem zmianę biegów pod ręką. I nie żartuję, ja tym rowerem naprawdę jeździłem trasy po 150-200 km, przeważającą część w chwycie dolnym. Na tej samej ramie, w zależności od zamontowanej sztycy (offset), mostka (długość i wysokość) i kierownicy (szerokość, zasięg) można przyjmować skrajnie odmienne pozycje. Nie ma pozycji uniwersalnej, ale spektrum pozycji w których da się jechać jest bardzo szerokie.
  2. Linka do przerzutek Positron ma postać sztywnego drutu w pancerzu i działa dwukierunkowo - ciągnie i pcha. Indeksacja jest w przerzutce, a nie w manetce, a przerzutka nie ma sprężyny powrotnej (dlatego cięgno musi też pchać). Z tą linką będzie problem, bo nie ma jej już nawet w sklepie, w którym prawie wszystko jest: SHIMANO POSITRON DRUT 1870 mm
  3. Korzystając z okazji przekładki ramy (koła 27,5") u kolegi, zrobiłem tymczasowego mulleta: Zawracając na osiedlowej uliczce ledwo się wyrobiłem między krawężnikami. Większe koło plus znaczne podniesienie przodu i związana z tym zmiana całej geometrii kierowania (efektywny trail, rzut środka ciężkości) spowodowała, że rower prawie nie chciał skręcać. Ale to mogłoby mieć sens w połączeniu z bardzo grubą oponą z tyłu i obniżeniem mostka.
  4. Rower, w porównaniu do oryginału na ramie Kross, ma teraz większą bazę kół (108 vs 106 cm), głównie za sprawą dłuższego ogona (tylne widełki). Całkiem fajnie się prowadzi i jest dość zwrotny. Kierownica jest wysoko, ale kolega tak chciał. Napęd Shimano 3x7, wsparty trochę lepszą przerzutką tylną, naprawdę działa ok, a ewentualna wymiana całości (kaseta, łańcuch, korba) to koszt około 130 zł. Mechaniczne hamulce Tektro Aries też są całkiem mocne. Ja bym tylko jeszcze założył jakieś lepsze opony (te ważą ponad kilogram sztuka przy realnej szerokości 54 mm, pewnie z powodu wkładki antyprzebiciowej). O, tu jest fajny zestaw: SCHWALBE RACING RALPH 27.5x2.10 OPONA MTB ZWIJANA, 4026495846479 • Cena • Opinie - Allegro
  5. Zagrożenie wyeliminowane, rama wymieniona. Można jeździć.
  6. Za 1000 zł można obecnie kupić nowy rower na kołach 29", z napędem Shimano 3x7 (i to nie z wolnobiegiem, a z kasetą 12-28 i tylną przerzutką Altus). Hamulce V-brake to mniejsza masa i prosta obsługa. Do wymiany jedynie łańcuch po kilkuset kilometrach (bo pewnie dali najtańszy HG40 lub KMC Z) i opony na jakieś lżejsze i węższe (jeśli to ma być na szutry i asfalty, np. takie: Opona rowerowa Kenda Piedmont 28x1,75 drutowana 700x45, 5905220904143 • Cena • Opinie - Allegro ). Rower MTB Attabo ALPE 1.0 rama 17 cali koło 29 " czerwony, 5904823880182 • Cena • Opinie - Allegro Za te pieniądze to prawdziwa okazja, a rozmiar 17" będzie na Ciebie odpowiedni (większe są już droższe). P.S. Nawet piasty dali na łożyskach maszynowych (tak jest w opisie).
  7. W szosowych dętkach RideNow miałem właśnie taki problem jak na poniższym filmie - po jednym sezonie, od strony obręczy (czyli tam, gdzie dętka jest najbardziej rozciągnięta), wiele mikrodziurek, widocznych dopiero w wodzie po mocniejszym napompowaniu. Za dużo tego jest, by to kleić. Już mi się nie chce. Mam jeszcze dwie nowe RideNow, ale na razie założyłem lekki butyl (Kenda Ultralite - 70 g). Na dwóch to 100 g więcej niż TPU, no i ten opór toczenia jednak jakby odczuwalnie większy. Nie wykluczam kolejnych TPU, ale już nie RideNow. Widzę, że na allegro są sporo tańsze szosowe Enlee.
  8. Tak wygląda hak pod spodem, po odkręceniu haka przerzutki: To pęknięcie na dole dopiero teraz zauważyłem.
  9. Ten Kands (18") ważony z piwotami V-brake (pod koło 28"). Można je wykręcić i ze 20 g odejdzie. Sprzedawca rzetelnie podał wagę (dla 18" było chyba 2299 g). Kands ma grubszą rurę podsiodłową (sztyca 30.9 zamiast 27.2). W porównaniu do Krossa Kands ma dużo niższy przekrok, ale górna rura jest dłuższa o około 15 mm. Dłuższe są też tylne widełki (też około 15 mm). Ja sugerowałem rozmiar 16", bo ten miałby podobną długość górnej rury.
  10. Zaraz, zaraz, jaki śmietnik? Z 10-15 zł na złomie za nią dadzą. Rama ma według producenta rozmiar M (19"). Kolega ma ładne zęby, no i ma ma dla kogo żyć, więc jest nowa rama.
  11. Wczesny Kennneth Copeland: Where the Rio De Rosa Flows · Ken Copeland I późniejszy: Faithful · Kenneth Copeland Gdyby ktoś nie wiedział, to jeden z najbardziej znanych (i kontrowersyjnych) kaznodziejów w USA. Jedni go kochają, inni nienawidzą, ale jednego nie można mu odmówić - głos i charyzmę to on ma. No i czuje bluesa.
  12. Ten Kross przejeździł około 10 lat, a do przetarcia dolnych widełek i pewnie też tego pęknięcia przy haku przyczyniła się pęknięta oś tylnego koła (oryginalna piasta była na wolnobieg). Napęd miał pozostać 3x7, ale już na kasecie (przeplot koła). Części zostały już kupione (piasta Joytech, korba ty301 42/34/24, suport Neco, kaseta hg200 12-28, łańcuch KMC X8) włącznie z tylną przerzutką (Alivio T4000, w rewelacyjnej cenie w Biostern). Ze starego roweru zostałby widelec z przednim kołem, hamulce, kierownica, mostek, klamkomanetki, siodełko, pedały i tarczówki na linkę (Tektro). Widelec wygląda ok, dla bezpieczeństwa może warto jeszcze zmienić kierownicę. Kolega został poinformowany o uszkodzeniach ramy i się zastanawia nad tą nową. A co sądzicie o tych ramach Kands?
  13. Pomożecie przekonać kolegę, że ta rama już dokonała żywota? Ram 27,5-er jak na lekarstwo. Jakiś Kands na allegro wisi w paru kolorach napisów i rozmiarach za 459 zł, ale zawsze to nowe (no i ta pęknięta to też jakiś tani Kross). Coś innego budżetowego?
  14. Rower kolegi, nie mój. Miała być tylko wymiana napędu, a tu takie kwiatki wychodzą:
  15. Hamulec awaryjny. W razie niebezpieczeństwa silnie pociągnąć za sznurek ;-). A tak na poważnie, to coś Ci się wkręciło w zacisk. Usuń lub chociaż obetnij.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...