Jako, że zadałem te pytania również na innym forum, oraz trochę się nowych rzeczy dowiedziałem czytając i rozmawiając z ludźmi, sam odpowiem na te pytania, może się komuś kiedyś przyda. Oczywiście jeśli napiszę coś nie tak to poprawcie.
1. Im mocniejszy silnik tym więcej zużywa przy startowaniu / przyśpieszaniu. Wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze mocniejszy silnik w większości przypadków więcej waży, więc więcej energii trzeba włożyć do rozpędzenia. Przy starcie silnik zaczyna prace w nieefektywnym zakresie obrotów. Najczęściej przy przyśpieszaniu im mocniejszy silnik tym więcej prądu jest pobierane, dzięki czemu mamy też większe przyśpieszenie. Jest jeszcze kilka innych rzeczy które związane są z budową silników. Podobno dla najlepszego zasięgu powinno się brać silniki do ~350W.
2. Automatyczne opóźnienie wspomagania od np. 8km/h przedłużyło by zasięg, ale o około kilka km przy zasięgu maksymalnym 100km. Oczywiście wszystko zależy od stylu jazdy. Takie opóźnienie jest możliwe do wdrożenia jednak większość rozwiązań do kupienia (jakie widziałem) nie posiada takiej opcji.
3. Im większe napięcie tym na dłużej bateria starcza przy tej samej pojemności. Wynika to ze wzoru P = U * I.
Dla pojemności baterii 15Ah:
- napięcie 36V daje 15Ah * 36V = 540Wh
- napięcie 48V daje 15Ah * 48V = 720Wh
Haczyk jest taki, że dla tej samej objętości całkowitej baterii przy użyciu tych samych ogniw (tej samej ilości) możemy połączyć ogniwa tak, że zyskując napięcie redukujemy pojemność lub wice wersa (łączenie szeregowe vs równoległe).
4. Hamowanie regeneracyjne ładuje baterie w bardzo małym stopniu, według niektórych badań wpływa negatywnie na żywotność baterii też w bardzo małym stopniu. Hamowanie takie za to przydatne jest do hamowania. Hamuje się silnikiem (bez blokowania koła) co przy dużej wadze zawsze może pomóc.