Skocz do zawartości

cervandes

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    5 549
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Zawartość dodana przez cervandes

  1. @Eathan uprasza się o wybaczenie, nie miałem pojęcia o istnieniu różnych Dry. Mój to Dry Conditions:
  2. Dementuję fejk newsa Motorex Dry to nie jest to samo co Shimano PTFE. Powiem więcej, Motorex Dry jest dla mnie absolutną rewelacją! Mój przypadek: nowy napęd, pierwsze 200km na fabrycznym smarowaniu, potem wszystko oblepione, brzydkie. Szczotki, Shimano degreaser, K2 Akra, napęd czysty. Posmarowane Motorexem Dry, zostawione na noc, rano przetarte szmatą dość mocno. Ponad 200km smarowanie było, napędu prawie nie słyszałem nawet pod koniec. Wyczyściłem napęd RĘCZNIKIEM I SZCZOTKAMI NA SUCHO - żadnej chemii. Dosmarowanie, zostawienie na noc, wytarcie do sucha. Po kolejnych 200km tak samo. Dziś trzeci cykl czyszczenia szczotkami i ręcznikiem na sucho po 200km (czyli łącznie 600km od umycia fabrycznego smaru) i kaseta, łańcuch wyglądają tak: Aż żałuję, że nie zrobiłem zdjęcia przed czyszczeniem - bo kaseta jest o wiele, wiele bardziej czysta niż po Shimano PTFE wytartym absolutnie do sucha. Co bardzo istotne - wszelkie oleje przyzwyczaiły mnie do tego, że maź jaka zostaje na napędzie jest klejąca, trzymająca się każdej powierzchni - trudna do usunięcia. Motorex Dry usuwa się bardziej jak wosk niż jak klasyczny olej. Nie wiem co to za magia, ale naprawę jestem w ciężkim szoku, nigdy się z takim typem oleju nie spotkałem. Tutaj jeszcze fotka samej szmaty, która też nie jest jakoś przesadnie brudna po max 5-cio minutowym czyszczeniu roweru. Czarne miejsca to oczywiście łańcuch, zębatka korby i kółeczka przerzutki. Wyłącznie takiego zestawu użyłem do czyszczenia napędu na sucho. W prawym górnym rogu szmaty jest miejsce, w które wycierałem szczotki w trakcie czyszczenia kasety. Reasumując - olej na suche warunki, dla mnie idealny. Brudzenie bardzo na plus, smarowanie ponad 200km bezproblemowo. Po zużyciu smaru nie zostaje nigdzie lepka, trudna do usunięcia maź. Jedyna mała wada - aplikatorek - pierwsze dwie krople lecą za duże a każda kolejna za mała i trzeba dusić dość twarde opakowanie, aby olej trafił na ogniwka.
  3. No to lipa, bo tylko 18T i mniejsze są luzem, cała reszta jest monolitem. Ja nie wiem co ja myślę. W razie planu zmiany napędu na inny, tańszy - możesz się posiłkować kalkulatorem do napędów, np: https://ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=34&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,42&UF=2194&TF=82&SL=2.6&UN=KMH&DV=teeth&GR2=DERS&KB2=34&RZ2=10,12,14,16,18,21,24,28,33,39,45,51&UF2=2328 Ustawiasz na jednym panelu obecny napęd, na drugim planowany jaki chcesz kupić i dowiesz się, jak się pokrywają biegi i czy jest to ekonomicznie sensowne. Bo może rozwiązaniem jest zmniejszenie zębatki z przodu - o ile się da - wtedy zaczniesz używać mniejszych koronek na kasecie dla zrekompensowania tej różnicy i wtedy wskakujesz w tryb zmiany tych tanich, małych zębatek w obecnym napędzie? Albo w drugą stronę - zębatka większa z przodu sprawi, że zaczniesz używać większych koronek z tyłu. Wtedy na znacznie dłużej napęd wystarczy, bo z tyłu siła będzie się rozkładała nie na kilka ząbków ale na wiele więcej.
  4. A ja napiszę, że będzie bardzo tani, bo skoro kolega nie zmienia biegów, to będzie wymieniał tylko jedną koronkę zamiast całej kasety. I tyle. Nie wiem o którą koronkę chodzi, ale te tam małe 14, 16, 18 to po 3-4 euro są sztuka 👌 Ale tak, wypada nauczyć się jeździć rowerem...
  5. Problem wróci, bo to występuje wyłącznie, jeśli się ma idealnie dotarte zestawy bloki i pedały. Miałeś je dopasowane do starych pedałów, teraz się ułożą z nowymi i będzie dokładnie to samo. Zapewniam
  6. @kregiel - ja kupiłem ten zestaw, bo okleiłem też rurę górną, golenie amortyzatora, rurę podsiodłową i obie rurki dolnego trójkąta + ramiona korby (dodatkowy zestaw). https://allegro.pl/oferta/folia-ochronna-premium-blyszczaca-samoregenerujaca-na-rower-mtb-hardtail-13690478903
  7. Mi też szkoda carbonu i nie miałem ochoty na ordynarne neoprenowe czy inne gumowe osłony i założyłem folię PPF grubą, 200 mikronów, samoregenerującą. Tłumi uderzenia, po 700km kompletnie nic się z nią nie dzieje, wygląda znakomicie a czyszczenie sprowadza się do jednokrotnego przetarcia ręcznikiem papierowym z kroplą alkoholu. Ten mniejszy kawałek na środku to fabrycznie był przyklejony, ale źle, tzn nie chronił całych widełek i łańcuch uderzał też poza tym kawałkiem. Nakleiłem więc na prawie całą długość folię z allegro i jestem bardzo zadowolony. Chroni, wygląda, dobra to rzecz.
  8. Regulacja free stroke to nie tylko kręcenie śrubą ale i pokrętłem od odległości klamki od chwytu. Trzeba regulować free stroke z miarką i używając obu regulatorów, bo pozycja klamki się zmienia po użyciu free stroke (trzeba zmierzyć odległość klamki od gripa, przestawić free stroke, na koniec ustawić pokrętłem pozycję klamki do wcześniej zmierzonej odległości). I zapewniam, regulacja działa. Mam M8000, połamałem w prawej klamce regulatorek free stroke przy wymianie uszczelek w tłoczku. Mam nadrukownych tych regulatorów w 3d i składałem jakiś czas temu klamkę na nowo. A zabrałem się za to, bo zauważyłem kolosalną różnicę w pracy klamek między jednym a drugim rowerem. Człowiek przywykł do braku regulacji (wykręconych śrub), nowy rower ma wkręcone do końca regulatory - jałowy ruch klamki zmienia się diametralnie.
  9. Kategorycznie to nie jest normalne zjawisko. Żadna z moich lampek czy latarek się sama nie rozładowuje.
  10. A ja zacząłem kasety czyścić prawie na sucho. Tj mam kilka szczotek o różnej gradacji włosia i zaczynam od użycia shimano degreasera "1", który tak naprawdę jest tłusty jak cholera - taki brunoxol czy inne wd40 od japończyków. Psika się tym lekko na kasetę i łańcuch - bo puszka w sprayu robi mgiełkę. Potem szczotkami rozprowadzam to po kasecie i łańcuchu, następnie szczotkę kilka razy wycieram na zmianę w szmatę i w kasetę - zbierając brud i zostawiając na szmacie. Po drodze zmieniam szczotkę na coraz delikatniejszą i ostatecznie mam bardzo czystą kasetę używając dosłownie kilku kropel odtłuszczacza shimano. Na koniec używam też dwóch psiknięć k2 akra w ostatnią szczoteczkę. W trakcie dwa razy też tą samą szmatą łańcuch wycieram oraz zębatkę z przodu i napęd jest gotowy do smarowania na kolejne 200km.
  11. Jestem zdania, że gripy mają większe znaczenie niż sama kierownica. W dwóch rowerach mam wunglowe kiery, w jednym ESI Extra, w drugim gumowe, z obejmami i o wiele przyjemniejsze dla rąk są chwyty piankowe. Czy carbon coś tłumi? Zapewne tak, ale jest to raczej mniejsza różnica niż większa.
  12. W rowerach z zewnętrznym prowadzeniem pancerzy zakładałem zawsze końcówki z wąsem a na odsłonięte odcinki zakładałem cienkie rurki termokurczliwe. Znakomicie mi się to sprawdzało. O takie, z uszczelenieniem:
  13. Garbaruk pisze, że jest kompatybilny z t-type. I w sumie kosztuje tyle, co oryginalna e13. https://www.garbaruk.com/pl_PL/e13-e-thirteen-round.html?category=1
  14. Zjeździłem na jedenastce M8000 dwa Sramy PC1110, kilka KMC X11.93 i kilka HG701. Ten ostatni uważam za łańcuch ostateczny, zdecydowanie ciszej i lepiej mi się jeździ na nich niż na KMCkach. I w mojej ocenie jest też trwalszy.
  15. Z takich podstawowych zasad odnośnie pedałowania, to oś pedału powinna przechodzić przez stopę na wysokości jej przednich punktów podparcia. Stań na płasko na bosaka, poczuj jak nogi się opierają o ziemię w trzech miejscach - na pięcie i zaraz za palcami na tych poduszkach. To właśnie w tym miejscu powinieneś głównie naciskać pedałki. Kolejne ustawienie to siodełko i jego wysokość, są na to wzory + należy słuchać swojego ciała i próbować czasem o kilka mm niżej, czasem wyżej względem tego co wzór wskaże jako punkt startowy. Na koniec po moich przygodach z spd dodam, że mi pomogło też ustawienie siodełka przód-tył na prętach. Tj siadasz wpięty na rowerze, korby na płasko mają być a z kolana nogi zwieszasz pion (np sznurek z ciężarkiem) - i dla nogi, która jest z przodu, czyli korba jest skierowana idealnie na wprost roweru - zwisający z przodu kolana pion ma wskazywać właśnie oś pedału.
  16. @KrissDeValnor - wybitnie mi się dobrze sprawdza ta folia ppf póki co - minimalistyczna i czyściutka, bo wystarczy przetrzeć ręcznikiem papierowym z alko i jest błysk. W poprzednich rowerach miewałem różne osłony - i dętki i neopreny i naklejki grube gumopodobne - zawsze efekt ten sam - wytytłane to olejem, czarną mazią - po czasie było koszmarnie brzydkie. Tutaj prawie nie widać, że coś jest, łańcuch nie dzwoni o ramę a jak już uderzy to zostawia czarne ślady które bardzo, ale to bardzo łatwo usunąć.
  17. Jak byłem u lekarza ostatnio, to ten kazał mi zadbać o ramiona. No to zadbałem, ochronki i folie na ramionka + parę oklejeń z folii ppf w newralgicznych miejscach:
  18. @Krypto.Szosowiec Tej jeszcze nie, ta jest pod nowy rower. Ale w starym z osią QR od lat używam takiej: I sprawdza mi się to znakomicie. Nic lepszego niż mycie łańcucha w K2 Akra szczoteczką do zębów w tej rolce. Parę obrotów korbą i błysk. W tej nowej rolce różnica taka, że jest bardziej firmowa i sprzedawana bez ośki, bo używa się tej fabrycznej z roweru. Zasada działania będzie ta sama. A kupiona tutaj: https://allegro.pl/oferta/pro-naciag-lancucha-12mm-e-thru-15953366331
  19. I cyk, znowu jakiś szajs. Łyżki, bo mi młody gubi je na potęgę, łatki, rolka do mycia napędu, olej Motorex Dry na zastępstwo Shimano Dry, szczotki do mycia i pojemnik lezyne. Niestety, pojemnik dla mnie za mały, nie mieści się Lezyne Pocket Drive. Pojemnik zmieści max 12cm długie przedmioty A szkoda, bo wybitnie lekki i doskonałe wrażenie sprawia. W mokre miesiące preferuję taki sposób wożenia dupereli zamiast torebuni podsiodłowej. Teraz trzeba będzie poszukać piątej pompki
  20. Dokładnie to samo rozważanie prowadziłem, jaki rowerek MTB z kategorii lekkie HT. I wyszedłem ze sklepu z Cube Elite C62 Pro. Rozmiar M waży z pedałami XT i koszykami na bidon niecałe 10kg. I jeszcze ma potencjał do odchudzania, zmieniając opony na Race Kingi Protection i tarcze można urwać ze 300g. Nie wiem ile waży scalpel, ale Trek na 100% wychodzi mocno ponad 10kg, kolega ma ML rozmiar i z tego co pamiętam, to na mleku zaraz po zakupie waga pokazywała z pedałami 10,8kg.
  21. A ja 3/4 używam. Mam taką przypadłość, ze kolanka mi umierają jak się wychłodzą za bardzo. Więc jak jest kilkanaście stopni, 15 powiedzmy, to na długie spodnie jeszcze mi za ciepło, ale na krótkie za zimno. Wtedy wrzucam na ruszt 3/4 i mimo, że wyglądam jak pajac, to czuję się znakomicie. Osobiście polecam spróbować.
  22. Chłopcy i dziewczęta. Shimano PTFE mi się kończy. Motorex Dry będzie cacy? Czy jest możliwością, że to ten sam produkt?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...