Skocz do zawartości

uzurpator

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    2 009
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez uzurpator

  1. Formalnie - manetki XT mają krótszy skok dźwigni, co powoduje, że trzeba przycisnąć mocniej aby wywołać zmianę biegu.
  2. @Roballinho Nie mam potwierdzenia, ale domniemam, ze takie sytuacje są na SORze w miarę częste. Pierwsza jest może zabawna, ale dwusetna to już raczej rutyna.
  3. Domniemam, że to mega kupowa niskiej klasy przerzutka sprzed lat które gną się w nieznanych nauce płaszczyznach. Na stojaku działa, bo łańcuch nie jest napięty, ale podczas jazdy wisi na nim x kilo rowerzysty i przerzutka się poddaje. Mnóstwo takich przerzutek do śmietnika wyrzuciłem. Teraz za ~50zł idzie kupić XT.
  4. Fotel roweru poziomego. Domniemam, ze resztę też polecamy.
  5. 11/12 jest po prostu bardziej wrażliwe na regulację. Deore 5100 córy potrafi się rozregulować przy obrocie 1/4 baryłki. Co do "zębatki dedykowanej" to jeszcze nie trafiłem na kombinację która by nie działała. Teraz nawet mam łańcuch flat-top transmission an chińskiej zębatce z chińską kasetą, przerzutką shimano i działa bez zająknięcia. EDIT: A jak się nie chce kombinować, to od razu idziemy w Deore 5100, czy tam inne GX. Tyle, ze to niekoniecznie rozwiązuje problem OP. Stopniowanie Deore 5100 jest identyczne z 10 rzędowym z dodatkiem jednej koronki.
  6. @Kryspin71 Pierwsze primo - nikt Ci nie odpowie czy nowy łańcuch dostosuje się do starego napędu. Kup i sprawdź. Domniemam, że setek kilometrów na miesiąc nie jeździsz, więc pewno podejdzie. Pewno. Tak, za krótki łańcuch powoduje, że okropne dźwięki dochodzą z napędu na najniższych biegach. Drugie pytanie - brakuje Ci niskich przełożeń w znaczeniu, że non-stop łapiesz się na jeździe na przełożeniu 36/46? Góry non stop piłujesz? Bo jeżeli tak jest rzeczywiście, to zmiana zębatki na 32 da Ci dodatkowy niski bieg, kosztem wysokiego, ale znowu - jak często jesteś na 36/11? Kwestia jest taka, że 10 rzędowe 11-46 od shimano ma w sumie tylko 3 niskie biegi - 32-37-46. Jeżdżąc na takiej kasecie w terenie niespecjalnie górzystym można głównie wpadać pomiędzy biegi - dzie 37 jest za wysokie, a 46 za niskie. Co do 1x12. Jeżeli rozpatrujesz przejście na 1x11, to i tak musisz kupić manetkę, łańcuch, kasetę i zębatkę. Idąc w 12 rzędów dokładasz 20-50zł i masz dodatkowy bieg. Manetki 11/12rz kosztują w praktyce tyle samo. Łańcuchy są minimalnie droższe, kasety kosztują prawie tyle samo. Jeżeli wszedłbyś w 1x12, to: Z chińskim 12rz 11-46 dostajesz dodatkowy bieg pomiędzy to co masz aktualnie ( 32-37-46 zmienia się w 32-36-40-46 ). Nie musisz zmieniać przerzutki, manetka 12rz shimano ogarnie. Tu jest link do pierwszej z brzegu kasety: https://pl.aliexpress.com/item/1005007134182266.html Tutaj następna, gdzie masz nawet 12 rzędowe 11-40: https://pl.aliexpress.com/item/1005005847243499.html Obie marki są sprawdzone. Goldix jest dobry i tani. Jeżeli będziesz rower sprzedawać, to te 12rz zawsze lepiej wygląda niż 11. Jeżeli chcesz zmienić kasetę na taką z 50T, to raczej będziesz też musiał zmienić przerzutkę, bo aktualna może nie ogarnąć tak dużej koronki.
  7. Zmiana z 36 na 34 to zmiana o pół biegu, w praktyce żadna. Jeżeli już zmieniasz napęd, to jak najbardziej, ale cudów się nie spodziewaj. Jeżeli na 11-46 brakuje Ci niskich przełożeń, to na 11-42 tym bardziej Ci będzie Ci brakować. tak - góralskie 11rz wchodzi na bębenek 10rz. Ale jeżeli już masz zmieniać napęd, to od razu na 1x12, bo po co robić zbędne kroki.
  8. Nie wiem, zmierz bębenek. Ale tak - zamocowanie kasety która tej podkładki wymaga bez niej powoduje, że jest minimalny luz na kasecie.
  9. Na rynku istnieją dwie główne wersje bębenka HG - klasyczna o szerokości wieloklinu około 34.5mm oraz o szosowym pochodzeniu o szerokości ok 36mm. Koła targetowane na gravel na 99% będą miały bębenek drugiego typu, bo jest on kompatybilny z 11/12 rzędowymi kasetami szosowymi.
  10. Bębenek 11s szosowe, kaseta na regularne HG. Potrzebujesz dystans 1.8mm pod kasetę. EDIT: A klucz zadkowy to insza inszość.
  11. Przedłużka nie zwiększy pojemności przerzutki, ale za to dokona gwałtu na jakości zmiany biegów. RD-M4700 _raczej_ da radę się wspiąć na kasetę 11-32, ale na SS brakuje po prostu zakresu. Ja bym się w półśrodki nie bawił, tylko od razu zamontował 11-36 i przerzutkę GRX. Ale ja truskawki cukrem.
  12. To jest RD-4700-SS, 33T pojemności, przeznaczona do kompaktu + 11-28 max. Wszystko ponad to przekroczenie zakresu.
  13. To zrób pełny serwis swojego aktualnego roweru, ulepsz części, odśwież napęd etc. Żaden z moich nie jest młodszy od 10 lat. Niektóre dobijają już do pełnoletniości.
  14. Nie powinno. Zalezy do tego co jest z przodu, jaka jest geometria haka przerzutki oraz długość widełek. Oraz taki detal jak fabryczna pojemność przerzutki. Z kompaktem 50-34 mamy do czynienia na kasecie 11-32 z 37T pojemności, co jest o 8T ponad to co jadają przerzutki SS. Da się to ustawić na komplet przełożeń na blacie oraz największe 4-6 zębatek z tylu. Do przeżycia, ale jest to, formalnie, ponad pojemność przerzutki.
  15. Kupię amortyzator Suntour Duro, nie duroluxa, ale starego, dobrego duracza. Wersja 100 lub 130mm, bez znaczenia.
  16. Mam dwa rowery z manetką srama, przerzutką shimano i 12 rzędową kasetą. Działa bez problemu.
  17. Każdy z tych rowerów jest przyzwoity. W każdym będziesz miał problem z tylnym kołem. Od razu po kupnie sugeruję iść do serwisu i kazać sobie zmienić w tylnym kole szprychy po stronie kasety ze standardowych 2.0mm na 2.3mm.
  18. To poniekąd prawda. A kaski mają ograniczony czas przydatności do spożycia ze względu na ekspozycję na UV.
  19. Właśnie znalazłem w internetach: https://dnisbrakes.com/products/dnis-v6-6-piston-brake Podróba hope mono 6.
  20. Shimano wytłacza już tarcze już na wszystkich poziomach produktu, poza chyba ice-tech ( chociaż kto ich tam wie ). Lepsze wycinane laserem tarcze to chińszczyzna za $5. Bez względu na rodzaj obróbki, klocki pocharatają tarcze po kilku hamowaniach. Tarcza aby w ogóle spełniać swoje zadanie musi być odpowiedniej twardości i sztywności. Nie da się tutaj kombinować z materiałem. Uniwersalnie ( poza wytłoczkami shimano, których nie testowałem ) - tarcze robi się ze stali aisi 420 lub 440 ( pokrewne rodzaje ) i mają one po hartowaniu twardość ~40HRC. To nie jest jakoś egzotyczny gatunek. Anegdotycznie - mam w jednym rowerze te shimanowskie wytloczki i są dokładnie tak samo działające jak inne które posiadam. Mam też tarcze o twardości 60HRC które wcale jakoś wspaniałe nie są. Tzn - nie róznią się od innych w działaniu.
  21. @zekker Tarcze są uniwersalnie wykonane z tego samego materiału. To raz, a nawet bez tego współczynnik tarcia klocka o stal jest pewno identyczny. Więc pytanie do Ciebie - skoro jedna tarcza jest lepsza on innej - dlaczego? Poza "drogsze więc lepsze".
  22. Tarcze nie wpływają na siłę hamowania - poza rozmiarem. M410 to silne heble, wyżej to już chyba tylko Sainty/Zee są, lub inne wspólczesne, trzebaby pomierzyć rozmiary tłoczków. Tak czy inaczej - będzie to jakieś 10%. Potem możesz kombinować z Shigurami lub jakieś wypasy typu Trickstuff Diretissima. Z opcji zatem faktycznie masz dobre metaliczne klocki ( polecam Ebc Gold ) oraz większe tarcze. Pewno wystarczy z przodu zmienić ze 180 na 220.
  23. RD-M5100 przeznaczona do tej kasety kosztuje ok 100zł. Nie kombinuj.
  24. @remover To rower kolesia który ma wszystkie KOMy w okolicy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...