@porcelanowy,śmiem zatem twierdzić żeś stary, bardzo stary, Młody Inaczej.
Pamiętam, jak Wigry Czy były Podstawowym Środkiem Komunikacji Wiejskiej razem z kultowymi Ukrainami.
Ale w temacie:
Mój ChcętoMierz wyszedł poza skalę.
Całe szczęście ,że to tylko Twoja opinia. Zatrzymaj ją dla siebie lub podaj argumenty na podstawie których tak twierdzisz. Argumenty poparte konkretami.
Miałem tak ,jak ze swojego roweru z MT5 przesiadłem się na chwilę na rower z hamulcami XT ( jakiś obecny model ). Przecież te XT nie hamują jak należy.
Problematyczność w MT5 wynika głównie z nieprzestrzegania momentów dokręcania śrubek. Koszty? Pomijając dodatki typu inne klamki, klocki z MT7, wymiana tarcz z STROM SL na Storm HC to żadnych kosztów przez 3 lata nie poniosłem.
Dlatego należy wymienić na klocki z MT7.
Przemyślenia o tych hamulcach
Jeśli dobrze pamiętam to olej 025-06-007 był stosowany do starszych modeli z tłumikami FIT4. Obecnie zalecanym jest 025-03-023 z dodatkami PTFE ( teflon ).
Oba oleje są dostępne np w DE
https://www.bike-components.de/en/Fox-Racing-Shox/Suspension-Fluid-5-WT-PTFE-Infused-p65455/
lub na allegro
https://allegro.pl/oferta/olej-fox-do-amortyzatorow-5-wt-ptfe-100ml-7611562976
https://allegro.pl/oferta/olej-fox-do-amortyzatorow-r3-5wt-100ml-10152868081
Te giętkie kawałki wyglądają jak te w środku?
miałem je fabrycznie przy zaciskach 🤔- mogę zatem przyjąć, że producentowi roweru się strony porąbały. Choć patrząc na prowadzenie pancerza u mnie to miało to sens.
A propos hamulców....W Grade miałem TRP Hy/Rd ( zresztą niezłe hamulce) z oryginalnymi pancerzami i linkami TRP spitymi z klamkami Shimano 105. W międzyczasie zmieniłem napęd na Srama zmieniając jednocześnie pancerze na Sramowskie. To był duży błąd...hamucle stały się gumowe, siła hamowania kiepska, naciskając klamkę czułem poddawania się pancerzy. Zmieniłem na Jagwire- lepiej. Zmieniłem na oryginalne TRP- super.
Sam zestaw TRP nie jest specjalnie drogi, a mam wrażenie ,że bije na głowę większość dostępnych zestawów pod względem sztywności i braku podatności na kompresję.
@mechanikrowerowy1986, bardzo proszę o czytanie ze zrozumieniem i jasne przekazywanie treści. Olej hydrauliczny to nie to samo co płyn hamulcowy .
DOT to nie olej , jest klasyfikowany jako płyn choćby ze względu na główny składnik ( glikol vs olej mineralny ).
Prośba o wstrzemięźliwość w pisaniu.
Stack mierzymy od osi suportu do szczytu główki ramy. Wystarczy inna wysokość suportu aby zmienił się stack przy tym samym położeniu punktu pomiarowego główki ramy.
Dla porównania - Specialized Roubaix 2020 w rozmiarze 56 i GT Grade 2016 w rozmiarze 56.
https://bikeinsights.com/compare?geometries=5ce5a60d91b3630017379640%2C5d486ef7908abb00174834c2%2C
Duże różnice w wysokości główki ramy i wysokości suportu, a różnica w stack 4 mm , w reach- 3 mm. Te dwa rowery będą się różnić w jeździe przy teoretycznie zbliżonej pozycji.
Różnica wagowa wynika z materiałów ,a nie z zastosowanych systemów. Systemy tłumiące i sprężyna są takie same i stąd moja opinia o amorkach. Możliwe ,że XCR ma inaczej skonfigurowany tłumik w porównaniu innych amorków.
Oczekuję odpowiedniego tłumienia kompresji i powrotu w zależności od przeznaczenia i szerokich możliwości ustawienia charakterystyki plus bezawaryjności. DT potrzebowało zbyt dużej siły do otwarcia zaworów w tłumiku ,co powodowało bardzo tępą pracę, w modelach TS regulacja wolnej impresji to kpina jakaś. W temperaturach poniżej 10 stopni amorki praktycznie przestawały pracować ze względu na bardzo wysoki parametr cSt w stosowanych olejach. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 3 razy padła komora ABS , co nie zdarzyło mi się w żadnym posiadanym amorku.
Mały serwis robiłem co 20h z zastosowaniem wspomnianych wyżej olejów. Mimo to anoda wykazywała oznaki wytarcia .
Nie mam nic do Twojego amorka i jego zastosowania- Twój wybór. Uważam jednak,że DT nigdy nie miało i nie ma pomysłu na dobre amorki dla "normalnego " użytkownika . Zawodowcy to inna kwestia.
Ja pisałem i się ośmieszałem. Ale co mogę wiedzieć o amorkach DT , w końcu jeździłem tylko na 3 różnych z których zostały mi 2 . Wszystkie z systemem SS lub TS są kiepskie w porównaniu w dowolnym amorkiem klasy Recon/Epicon i wyżej. Nieco lepsze są/były amorki z LCII ,który jest modyfikacją systemu Pace z tłumikiem w otwartej kąpieli , łatwiejszym w serwisie. Problemy z DT z SS/TS są dwa- fatalna komora ABS oraz zbyt duże tłumienie kompresji plus olej o lepkości 100cSt . Dodatkowo jeździłem na tłumikach DT- opinia taka sama jak w przypadku amorków. Wszystkie wspomniane DT były kupione jako nowe, wersja BOX, naprawiane w Dt4You, zalewane olejami Motorex Supergliss 100 , DT Swiss Factory Fork Oil oraz Panolin zgodnie ze specyfikacją.
Amorki DT porównywałem np do Foxa F32 wersje RLC i Terralogic, Manitou Minute i R7 ( wersje ABS z tłumikami w wersji XC, Trail i Custom ) , Magura Menja, RS Reba, Reba WC.
Pytania jakieś?
Co w tym dziwnego? Nie zastanowiło Cię, że musiałeś przeciąć bieżnię w widelcu o standardowej konstrukcji?
Pomijam już ,że amorki DT Swiss są ....kiepskie ( delikatnie mówiąc ).
Patrząc na różnice w wysokości główki ramy i prawie podobny rejach można luźno przyjąć, że Romet da bardziej wyprostowaną pozycję.Może być też nieco wolniejszy w rekcji niż Kross. ALe w praktyce odczucia mogą być nieco inne.
Jeśli szukałbym gravela z ukierunkowaniem na wygodę to celowałbym w Rometa.