Skocz do zawartości

Ranking

  1. kazafaza

    kazafaza

    Elita


    • Punkty

      32

    • Liczba zawartości

      4 070


  2. forscher

    forscher

    Użytkownik


    • Punkty

      8

    • Liczba zawartości

      303


  3. Punkxtr

    Punkxtr

    Użytkownik


    • Punkty

      7

    • Liczba zawartości

      1 415


  4. ChuChu

    ChuChu

    Użytkownik


    • Punkty

      7

    • Liczba zawartości

      2 037


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 19.01.2023 uwzględniając wszystkie działy

  1. ...a dziś starałem się aby uczniowie jednej z klas lokalnej podstawówki wyrośli na prawdziwych patusów rowerowych. A teraz, drogie dzieci, powtarzajcie klaszcząc w dłonie: sztywno, stalowo i jednobiegowo! 🤡
    11 punktów
  2. Bo... śniegu nie ma a pola zmrożone.
    6 punktów
  3. Nie trafiłem w sieci na podobny poradnik, a poniżej opisany problem występuje dość często. Otóż używając niewłaściwych narzędzi lub mając pecha można zniszczyć gniazdo na klucz, pozwalające odkręcić kasetę SRAM XD. Oczywiście najłatwiej jest kupić nowy bębenek, ale to dodatkowy koszt do drogiej kasety. Jak go uratować? Potrzebny będzie Dremel z końcówką tnącą do metalu, dwa śrubokręty i ew. młotek. Zaczynamy od usunięcia największej, aluminiowej zębatki. Najpierw pomagając sobie mocnym śrubokrętem podważamy zaczepy łączące ją ze stalowym "pająkiem". Następnie Dremelem obcinamy zębatkę jak najbliżej bębenka, dzięki czemu możemy ją usunąć. Dalej zabieramy się za stalową część. 3 ostatnie zębatki są przyklejone do aluminiowego walca nakręconego na bębenek. Obcinamy więc łączniki pomiędzy rzeczonymi koronkami, a resztą stalowego pająka. Po tym możemy go już usunąć. Dalszym krokiem jest odklejenie 3 najmniejszych koronek od aluminiowego walca. Najłatwiej zrobić to kładąc zębatki na górze imadła (bębenek znajduje się między szczękami) i delikatnie puknąć w zewnętrzne łożysko. Klejenie jest na tyle słabe, że nie jest to trudne. Wcześniej trzeba jeszcze obciąć rant walca przy najmniejszej koronce kasety. Na koniec Dremelem wycinamy dwie równoległe do bębenka linie (w odstępie ok. 1,5 - 2 cm) dbając o to, aby nie pociąć bębenka. Następnie pomiędzy liniami robimy dwa nacięcia prostopadłe i śrubokrętem staramy się podważyć powstały w ten sposób zewn. prostokąt. Kiedy to się uda, usuwamy wewnętrzny, a na końcu środkowy. Pod nim znajduje się gwint bębenka, więc zachowujemy szczególną uwagę. Po wszystkim walec będzie miał kształt litery "C", rozpręży się i zdejmiemy go z bębenka. Gotowe!
    6 punktów
  4. 5 punktów
  5. Bo -2*C więc na szczęście błota nie było.
    5 punktów
  6. Przeprowadziłem się do miejscowości > 2500 mieszkańców, rowerów pod szkołą tu zdecydowanie wincyj niż w Szczecinie. A generalnie to taka rozgrzewka przed egzaminem czwartoklasistów na Kartę Rowerową, moja Pani się wysypała, że jestem instruktorem nauki jazdy i ćwiczę zdolności pedagogiczne. Planujemy jednak z Gronem wprowadzić cykliczną imprezę typu "Rowerowy Klub Narzędziowy" i urządzić trwały plac do nauki i doskonalenia jazdy, jest kilku młodych ogarów co chcą kopać hopki, bandy i takie-tam. A więc jest nadzieja w narybku
    3 punkty
  7. WEDŁUG MNIE, jazda Gravelem w terenie, jest na podobnym poziomie przyjemności, co gryzienie suchara gdy się nie ma zębów. W teren da się wjechać wszystkim, nawet Single Speed z barankiem na oponach 32c bez bieżnika. Sam to zrobiłem, przeżyłem i nawet wrzuciłem zdjęcia na Forum. Co nie zmienia faktu, że to nie jest rower projektowany do takiego typu jazdy. Nawet sama nazwa "Gravel", jakby nieco zdradza zastosowanie. Gravel to rower do jazdy po asfalcie i szutrach oraz OKAZJONALNEGO przejechania przez coś trudniejszego. OKAZJONALNEGO, oznacza tyle, że przejeżdżamy jeżeli nas zmusi do tego trasa. Kupno Gravela ze świadomością że chce się jeździć w terenie, to jakiś masochizm.
    3 punkty
  8. Zrób jazdę testową. Jak się nie uda pożyczyć od znajomych, to trzeba wydać kilka stówek w wypożyczalni. To będzie chyba najlepsze rozwiązanie, samemu doświadczyć jak się na takim rowerze jeździ (najlepiej wypróbować kilka różnych). Ciężko określić nie wiedząc co masz i do czego się przymierzasz oraz jak jeździsz. Jeżeli masz jakiegoś taniego, zajechanego crossa, to będzie zysk na nowym sprzęcie, który po prostu jest nowy. Jeżeli dodatkowo kupisz coś lepszego, to zyskasz na wadze. Jeżeli masz wypasionego lekkiego crossa, to kupując podobnej klasy sprzęt zyskasz trochę na masie i możliwości bardziej opływowej sylwetki. Jeżeli jeździsz dosyć szybko, średnio utrzymujesz na asfalcie tempo >30km/h, to w dolnym chwycie powinna być zauważalna różnica. Jeżeli jeździsz <25km/h to zysk z aero będzie minimalny. W terenie pewnie się straci, głównie przez brak amortyzacji (o ile masz teraz). Trzeba też przyzwyczaić się do innych klamek hamulców, w górnym chwycie mogą być mniej efektywne od tego co masz. Średnio gravele mają szersze opony, więc tutaj może być lekki zysk, pewnie straci się lekko na mniej agresywnym bieżniku ale znowu kwestia co masz obecnie. Średnio w crossach napęd ma szerszy zakres, masz czym dokręcić z górki, masz czym podjechać strome wzniesienia. Obecnie jest moda na napędy 1x, co przełoży się na średnio mniejszy zakres i trudność w doborze ciasno stopniowanej kasety na asfalt. Także dużo aspektów i czynników, ciężko ocenić ile by taka przesiadka dała ile zabrała bez wiedzy co masz i jak ambitnie jeździsz. Mocno uogólniając i uśredniając, gravel jest bardziej przesunięty w stronę równych dróg względem crossa.
    3 punkty
  9. Krampuśniak powrócił w czycale, stalowy wideł i dostał kosza:
    3 punkty
  10. Naprawdę przestań wprowadzać w błąd: . Zastawiając M-kę w Grailu z odpowiednik w Domane czyli 56: reach w Domane to 37,7, w Grailu 405. Już porównanie tego jednego parametru wystarczy, żeby stwierdzić, iż geometrie tych ram dzieli przepaść.
    2 punkty
  11. @_Piotrek Posłuchaj uważnie, koledzy w delikatny sposób, sugerują ci, żebyś zaprzestał publikowania bzdur. Tak jak te powyższe, wcześniejsze i jeszcze wcześniejsze. Lepiej napisać jeden merytorycznie wartościowy post, niż wyklepać 100 takich jakie to masz w zwyczaju. Co prawda byłeś tolerowany, bo wszyscy myśleli że jesteś jakimś 13 letnim gimnazjalistą który ma lekko przyciężki tornister, ale jako że jesteś starym koniem, to taryfa ulgowa raczej nie będzie już obowiązywać.
    2 punkty
  12. Myślę, że to zamyka drogę dla gravela. Ja mam jeden rower, gravela właśnie i w przeróżne miejsca się zapuszczałem. Mogę powiedzieć jedno, gravel w prawdziwym terenie odpada, nawet na oponach typu 45mm.
    2 punkty
  13. Trzeba. Chyba że zrobisz sobie pokraczny rower, taki gravel właśnie - z pozycją wyprostowaną. Ale to kompletnie bez sensu. Zysk z gravela - aerodynamika, tylko i wyłączenie. Chcesz szybciej - zmienić widelec w obecnym crossie. Fajną rzeczy zaprezentował ostatnio Trek - Dual Sporta 5 generacji, właśnie ze sztywnym widelcem ale geometrią crossa. Są. Ale ilu użytkowników tyle opinii. Plusem kierownicy - baranka jest to że potencjalnych możliwości jej złapania jest znacznie więcej. Więc dłonie aż tak nie powinny się męczyć, podczas jazdy można nieco modyfikować swoją pozycję. Zwrotność - gravel ma znacznie węższą kierownicę (generalnie mówiąc oczywiście, bo są różne wynalazki - https://www.geneticbikes.com/shop/products/handlebars/road/digest-bars/) Ale w górnym chwycie - czyli tym klasycznym na zwykłej kierownicy jest bardziej wąsko w porównaniu do prostej kierownicy. A to wpływa na prowadzenie roweru. Jak dobrze jeździ Ci się na rowerze crossowym to trzeba pomyśleć o tzw. gravelu z prostą kierownicą - ot takie paranoidalne określenie ostatnio się pojawiło. To takie rowery crossowe sprzed lat, kiedy miały sztywne widelce Wspomniany Dual Sport gen.5, Marin DSX - poszedłbym w tym kierunku. Będzie to ewolucja - a przesiadka na gravela byłaby rewolucją. A jeszcze wracając do prędkości - rower ma tu drugorzędne znaczenie. Nie raz na swoim crossowym rowerze jadę z prędkością 40km/h, średnią też spokojnie idzie wykręcić nienajgorszą - a jadąc w niedzielę można niejednego szosowca czy gravelowca spotkać, któremu baranek w niczym nie pomaga. Grunt żeby całość nie ważyła dużo, i widelec był sztywny.
    2 punkty
  14. Producent się nie mylił, 11.9kg z założonymi przyrządami do kręcenia (383g). Wyglada wiec to całkiem dobrze.
    2 punkty
  15. ..bo jak ktoś tam był to z pewnością powróci... /Karvina, Czechy/
    2 punkty
  16. Takie rx800 od szosowych różnią się rodzajem bloków, od mtb tym, że nie mają tak agresywnego bieżnika i wyglądaj bardziej jak szosowe niż mtb, ja takich właśnie szukałem, a że niby gravelowe, to w sumie nie miało żadnego znaczenia
    1 punkt
  17. @MikeSkywalker: jadąc z duszą czasu uczę ich stawiania na bezdętce a Krampuśniak dziękuje za komplementa i radzi iż kolor zmiennym bywa! .
    1 punkt
  18. 1 punkt
  19. @kazafaza jaki duch rowerowy wśród młodzieży teraz? Jeżdżą trochę dzieciaki?
    1 punkt
  20. Jak już chcesz świecić to lepiej mieć dwie - primo, że jak jedna padnie to masz zapas, a secundo: możesz ustawić je na różnych wysokościach aby snop światła był "pełniejszy". Albo skontaktuj się z @rambolbambol bo ogarnia wypaśne lampiony w dobrej cenie. Tylna lampa - jak najmocniejsza, aby w ciągu dnia też dawała radę. Tutaj masz dużo info na temat. Jeśli nie potrzebujesz dodatkowego bidonu do nawadniania to do dużego pojemnika (np. Elite Byasi) upchasz dętkę, multitula, wiatrówkę, baton lub żel a pompkę montuj w uchwycie pod bidonem i w drogę! Powerbank? No w sumie zależy w jakim tempie te 60kilo chcesz machnąć, ale jeśli nie używasz telefonu do ciągłej nawigacji, słuchania muzyki na bajerfull i pstrykania fot w hadeerze to chyba wystarczy go po prostu naładować przed trasą. To samo jeśli chodzi o lampy, chyba, że wjedziesz w dynamo lub Reelight'y. Telefon, jakieś drobne i baton do torebki którą już posiadasz a jeśli Ci bardzo wadzi to trójkątna w ramę jest niegłupim pomysłem, chyba że coś na kierownicę. Ja wożę wszelkie graty w pięciolitrowej nerce - może to nie jest rozwiązanie dla każdego ale warto spróbować!
    1 punkt
  21. Zatem przy najtwardszym przełożeniu, z kadencją 100 RPM pojedziesz 34.9 km/h. Ja nie piszę żebyś sobie zakładał licznik czy dokładnie liczył dystans i czas. Twierdzę tylko, że piszesz bzdury o tym z jaką prędkością. Ty dość uparcie nie chcesz sprawdzić trasy na Google Maps lub już sprawdziłeś, zdałeś sobie sprawę jaką głupotę palnąłeś, a teraz próbujesz zmienić temat. Jeżeli się coś pisze, to wypada mieć jakieś argumenty. Twoje opierają się na ilości przystanków.
    1 punkt
  22. Np. https://pl.aliexpress.com/item/32948605411.html?spm=a2g0o.detail.0.0.6c262b87Pup0wq&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.291025.0&scm_id=1007.13339.291025.0&scm-url=1007.13339.291025.0&pvid=155eb3f2-af55-452c-af13-2850d9139e63&_t=gps-id%3ApcDetailBottomMoreThisSeller%2Cscm-url%3A1007.13339.291025.0%2Cpvid%3A155eb3f2-af55-452c-af13-2850d9139e63%2Ctpp_buckets%3A668%232846%238111%231996&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000001004140165"%2C"sceneId"%3A"3339"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!8.37!6.88!!!!!%40211b43e416741256359741177ee66b!10000001004140165!rec&gatewayAdapt=glo2pol
    1 punkt
  23. Otóż to. Są ludzie którym daje frajdę jazda po korzeniach na oponie 38c, ale nie oszukujmy się - to naprawdę margines. I choć znam paru takich to są to goście którzy nigdy w swoim garażu nie mieli roweru crossowego - ale ściganckie szosy i MTB. Crossfitowcy albo przełajowcy. Mnie SSinglowa Jura wyleczyła z gravelowania po piachu. Z kolei za kolegą na elektrycznym fullu MTB jechałem kiedyś z pracy mieszczuchem ze slickiem 28c. Szlakiem turystycznym przez las - ot tak sobie wróciliśmy naokoło. Dało się, pewnie po części dlatego że miałem prostą, w miarę szeroką kierownicę. Ale czy to była przyjemna niedzielna przejażdżka? Nie pamiętam, nie narzekałem. Wiem jedno - jeżdżę tam na co dzień hardtailem albo właśnie crossem. I frajda jest duuuuuużo większa. Sam fakt że na rynku pojawiają się kierownice takie jak Corner https://surlybikes.com/parts/corner_bar pokazuje że jest trend poszukiwania czegoś z chwytem "szosopodobnym", ale szerokiego, dającego większą kontrolę nad rowerem w terenie, i przeznaczonego dla kogoś kto jeździ nieco wolniej. Dla kogoś z tej drugiej grupy:
    1 punkt
  24. Jeśli chodzi o bliskie okolice Karpacza na rowerowy wypad to zdecydowanie bym polecił Kowary. Mamy stamtąd pod nosem szutrowe warianty dojazdu na przełęcz Okraj, skąd można dalej skoczyć w czeską część wschodnich Karkonoszy i do Rychorskiej Boudy, wrócić np przez Przełęcz Kowarską i południową część Rudaw. W Rudawy np na Zamek Bolczów czy Sokoliki też wygodny dojazd w różnych wariantach. A na lajtową wycieczkę mozna skoczyć z Kowar na północ do tzw. Doliny Pałaców i Ogrodów (Karpniki, Bukowiec, Łomnica itd.), lub w bardziej wschodnią część doliny Bobru z Miedzianką. W zasadzie w każdą stronę od Kowar opcji rowerowych aż nadto. Sam Karpacz to zdecydowanie bardziej baza do pieszych wypadów w góry niż na rowerowy wyjazd.
    1 punkt
  25. Pytanie jaki to jest luz i czy przeszkadza w jeździe. Tego typu sztyce mają pewien luz nawet jak są nowe. Jak wielkość luzu jest akceptowalna to można zrobić jak sugeruje @bogus
    1 punkt
  26. Jak to nie jest specjalnie ustawiona trasa od MTB, lub góry, to bez problemu zrobisz, gdy trudniejsze odcinki zrobisz pieszo to nawet poprawisz. Gravel jest rowerem bardziej dynamicznym od crossa i jest szybszy. Lepiej podjeżdża, lepiej zjeżdża. Wracajac do tematu. Jak chcesz rozwijać się w kierunku bardziej sportowym, podniesieniu wyników itp to gravel. Jak to ma pozostać na jeździe rekreacyjnej i przyjemności to cross.
    1 punkt
  27. @Odbardaw , mam podobne dylematy co ty. Ja miszkam blisko gór i to jest mój głóny kierunek i zainteresowanie jeśli chodzi o jazdę na rowerze, dlatego aż 3 rowery, każdy do czego innego/inny, ale każdy MTB. Mimo to myślę właśnie nad rowerem czwartym już stricte na asfalty/szutry i okazjonalnie proste leśne dukty ewentualnie do miasta, gdy sezon na teren jest słaby. Naturalnie ciśnie się gravel, ale ja już próbowałem szosy nie raz i niecierpię baranka, właśnie z powodów jakie tu były podane, jak za wąsko, za duże pochylenie/łamacz kręgosłupa i w krzyżu i w szyi, niepewny chwyt, niepewne hamowanie itp. Stąd myślę nad czymś ala cross czy tam właśnie flat bar gravel. Te od Marina to chyba kiepski kierunek, ot rama wzięta z baranowego gravela i wsadzona prosta kiera. Już bardziej przemawia do mnie Specialized Diverge Expert i Comp E5 Evo. Tam rama jest wydłużona by wsadzić prostą kierę z krótszym mostkiem i to ma sens. Dla większej ilości chwytów nie problem dołożyć rogi i mamy 2 chwyty. I wszystko było by fajnie, gdyby nie to że np. w KRK nie mają do przymiarki czy wypożyczenia nic z tych modeli a w ciemno roweru nie kupię, więc na tą chwilę mam Speca gdzieś. Może Tobie się uda znaleźć taką testówkę w W-Wie to się podziel wrażeniami.
    1 punkt
  28. Coś w tym jest, że natura ludzka lubi się umęczyć ku wewnętrznej chwale, ale katowanie statystycznie większości ludzi jest niepotrzebne. Koncepcja Grawelowa - w moim przypadku pozwala płynnie zmieniać trasę asfaltowych pętli łącząc je gorszymi drogami, to otwiera nowe horyzonty. A już na przykład pętelka pętla czy mega objazd Puszczy Kampinoskiej technicznie możliwy jest umartwianiem się. Las Kabat jest tak dogodny że nie ma potrzeby brać mtb . Dwa lasy dwa światy pod kołami, baranek dobry gdy 100-200 km pod wiatr jednego dnia, w Puszczy przyda się mniej itp itd. Zależy gdzie kto mieszka i jak i po czym jeździ i co uważa za „teren”
    1 punkt
  29. Tak jak inni piszą od początku. Chcesz jeździć po szosie, kupuj szosę. Chcesz regularnie zjeżdżać z asfaltu, kup Graila. Nie wiesz czego chcesz, kup Graila i komplet szosowych opon, przetestujesz jedno i drugie. Grail to nadal rower o geometrii typowej dla rowerów szosowych, podobny u Treka nazywa się Domane i jest sprzedawany jako super-nowoczesny road+ Grizl jest dla tych, co na start chcą szerokie terenowe opony plus obręcze, sakwiarskie mocowania, albo w wersji karbonowej chcą normalną kierownicę a nie ten dziwny wynalazek z Graila SL. Ale Ty celujesz w alu, więc ostatnie Ciebie nie dotyczy.
    1 punkt
  30. Z racji braku amora gravel jest lżejszy więc lepiej przyśpiesza, jest bardziej wyrywny. Z racji baranka masz aero, co realnie daje w porywach jakieś 1-2 km/h do prędkości chwilowej. Dodatkowo aero+generalnie gorsze hamulce dają możliwość spektakularnego zabicia się z dowolnej większej górki Głowę trzeba zadzierać, co boli, jest niewygodne i wymaga przyzwyczajenia żeby przestało. Komfort jazdy na dłuższej trasie generalnie jest lepszy. Trzeba mniej energii to mniej męczy. Przy czym trzeba unikać dróg z płyt betonowych, szczególnie jeśli ciągną się przez kilka kilometrów. Teren w sensie kamienie, korzenie, piachy to jest walka. Ale satysfakcjonująca, bo ciężkie odcinki da się tym przejechać, tylko powoli. Zdecydowanie nie zgadzam się, że gravel w terenie odpada. No chyba, że jest grząsko no to wtedy tak. Dopóki jest twardo i nie ma dropów, da się. Zaskakująco dużo da się. I wystarczy 38mm.
    1 punkt
  31. Podpisuję się pod tym obydwoma pedałami. Dodatkowo, powtarzam to od dawna. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to nigdy nie jechał na MTB.
    1 punkt
  32. Jeżeli chodzi o baranka, to trzeba to po prostu lubić. Ja od kiedy pierwszy raz przejechałem się szosą, naprawdę polubiłem baranka. Nie chodzi nawet o to, ile pozycji można na nim mieć. Po prostu jest to inny rodzaj jazdy. Jedni to lubią, inni nie. Mam szosę, mam Gravela i w stronę prostej kierownicy spoglądam tylko z sentymentu. Oczywiście, gdybym chciał prawdziwe MTB, to wyjścia nie ma. No ale gdybym stał przed wyborem Cross vs Gravel, to bym się nawet nie zastanawiał. Nie dlatego że Gravel jest rozwiązaniem wszystkim rowerowych problemów tego świata ( jest to strasznie promowany trend...), a właśnie ze względu na baranka. Gravel ma mnóstwo wad, tak samo jak Cross. Trzeba podjąć decyzję. Jaką szerokość opon masz aktualnie w Crossie? Ten zysk prędkości na Gravelu to mit, powtarzany aż do porzygu. Co takiego ma w sobie Gravel, że daje nagle +10 do prędkości? Jeżeli wsadzisz do Crossa takie same opony jak do Gravela, to gwarantuję Ci że zyski na Gravelu będą MINIMALNE.
    1 punkt
  33. Zmienić sztycę na zwykłą, a ten szmelc na szrot. Taki urok tanich amortyzowanych sztycy, i tak dłuuuugo wytrzymała.
    1 punkt
  34. Masz 45, wyglądasz na 18, a piszesz jak 13 🙄 Benjamin Button... W sumie nic, wszystko OK, normalna sprawa... 😁
    1 punkt
  35. Bo ponoć ludzie się kurczą na starość
    1 punkt
  36. Bo reklama (sprzed kilku lat) w naszym kraju, choć tu nad Odrą:
    1 punkt
  37. Bo potrzebuję już słońca! Wtedy się przyjemniej jeździ Bo mam już dość tej beznadziei w pogodzie...
    1 punkt
  38. 1 punkt
  39. Mój nowy nabytek Kellys gate 70 ,po przesiadce z 9 letniego authora traction 29 różnica kolosalna na plus, a po modyfikacjach jego waga w rozmiarze 21.5 cala z pedałami,dętkami , licznikiem i rogami to 11.70 kg więc ok
    1 punkt
  40. Niwy rumak na starych gratach czyli NS Bikes Eccentric Alu evo 29” Mieszanka gratów GX 1x11 oraz NX Eagle 1x12,mykmyk od Limotec Alpha 1
    1 punkt
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+01:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...