Skocz do zawartości

[klamkomanetki] DualControl - opinie


Riqar

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś byłem w sklepie rowerowym i pracownik zaciekawił mnie nową, przynajmniej jak dla mnie, klamkomanetkę (w rowerze do XC). Różnią się one od standardowych tym iż od zębatki 1 do 9 łańcuch opuszcza się za pomocą klamki. Działa to na takiej zasadzie, iż kalmke naciska się w dół. Natomiast od 9 do 1 to standardowo za pomocą dolnej dzwigni. Takim rozwiązaniem byłem bardzo zdziwiony.

Czy ktoś używa czegos takiego a jak tak to co sądzi o tego typu rozwiązaniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkim przemyśleniu wg mnie, ma to jakąś logike, otóż w trakcje zjazdu i tak trzyma się palce na klamkach i tak, więc łatwiej palec lekko podnieśc do góry i następnie naciskać klamkę w dół (większa kontrola nad kierownicą) aniżeli podnosić palec i lekko zdekoncentrować sie aby zmienić biegi

 

To są moje przemyslenia na czysto ponieważ nie mam szans jak na razie tego wypróbować w praktyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie jestem zdecydowany na nie ale za rok bede zmienial rower i nie chce aby byla taka sytuacja, że koleś wciśnie mi coś cos jest dobre ale szybko sie psuje. na razie Ci co takie CUDO mają to chwalą to i polecają. Ja jak na razie nie jestem do tego pozytywnie nastawiony ale tylko z tego względu iż jak coś działa dobrze i sie sprawdza to po co zmieniać. Do tego dochodzi jeszcze zwykłe ludzkie przyzwyczajenie :D

 

Oczywiście nie obrażając nikogo, na razie mało ludzi to ma więc jak dotąd nie moge obeiktywnie ocenić czy to jest dobre czy złe czy takie nijakie. Dlatego bedę dokładnie przypatrywał sie rozmowie, o ile będą chętni w niej uczestniczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DC z grupy XT od ponad miesiąca i bym zamienił tylko na DC XTR :) Rozważam zakup tarczy i ze względu na to ze chce miec DC w gre wchodzą tylko tarcze Shimano. A zamiast planowanego Avid Juicy 7 Carbon lub Magury Marty będę musiał kupić XTR :/ Poza tym grupa Lotto i sliczna Maja W. ich używa (DC XTR). Wczesniej uzywalem Rapid Fire i uwazam ze z ergonomia u nich gorzej. DC ma sens ale tylko z odwrotna sprezyna. Do gory luzujesz sprezyne i zrzucasz na lzejszy bieg a w dol naprezasz i dajesz ciezszy. Tak jak w RF mozesz maksymalnie naprezyc sprezyne na 3 biegi. Tzn w przypadku odwrotnej sprezyny wrzucic na ciezszy bieg o 3 przelozenia. Nie wiem jak jest z modelami nizszymi niz moeje ale na pewno xt jest super a lx rozni sie tylko tym ze mozna wrzucic max. 2 przezlozenia. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zakupiłem rower z takim osprzętem DC deore, niby najniższej klasy DC ale budzi zaufanie, jeździłem na RF i Revo i po 5 min zakochałem sięw intuicyjnej zmianie biegów za pomocą DC, genialne rozwiązanie; co do jakości- czas pokarze, rower od wczoraj, ale sezon się jeszcze nie kończy, więc napiszę jak pretestuję je w różnych warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam u siebie w Ghoscie DC - na poczatku ciezko sie bylo przyzwyczaic - ale po 2ch dniach - luzik. teraz sobie nie wyobrazam innego systemu - jedna wada - moze nie wada ale taki minus - zmiana mogłaby odbywać się trochę szybciej, bo czasem jest za wolno (mówię o zmianie klamką) - generalnie - polecam mocno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie zastanawiam nad kupnem DC i mam kilka pytań i proszę o wyjaśnienia i sprostowania lezeli sie myle :030:

 

W DC gdy hamujesz i zrzucasz mnetką w dół na biegi lżejsze czyli łańcuch przeskakuje z tyłu na większe zębatki,tak?? A co leżeli jest przerzutka z odwrotną sprężyną, można stosować DC i czy nie bedzie na odwrót, że manetka w dół-cięższy bieg??

 

Wszystkie DC jakie widziałem, a może mało widzialem byly na 9 rzędową kasete, czy mozna takie DC uskuteczniać na ósemce z tyłu i nie bedzie z tym problemów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adrian206 jak juz napisalem wyzej DC najlepsze jest wlasnie z odwrotna sprezyna kiedy to ruch dzwigni w dol powoduje zmiane biegu na ciezszy a w gore na lzejszy. Idealne rozwiazanie, gdy nagle wyskakuje przed Toba gorka. Przy przyspieszaniu nie ma problemow. Łatwo i wg. mnie szybko dzialaja (mam xt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozna jednoczesnie hamowac i zmieniac biegi?

Jak dla mnie to niepotrzebny bajer ktory na dodatek duzo kosztuje i stwarza problemy przy ewentualnych wymianach czy naprawach.Tak to sobie moge klamki AVIDa wziasc czy tez wymienic, manetki tez jakie chce itd.

Do mnie to generalnie nie przemawia. No i nie wyobrazam sobie jednoczesnego naciskania dzwigni i pchania jej w gore (tego to wogole nie wiem jak mozna robic, to niewygodne!) czy w dol.

Co do pewnosci trzymania kierownicy - Ja w triggerach zawsze trzymam ja cala reka. Bo do zmiany biegow wystarczy jeden palec. A do hamowania nie zawsze jeden palec wystarcza. Ze juz nie wspomne o zmianie biegow gdzie fizyka podpowiada ze moze sie je trudniej zmieniac (palec musi byc wyprostowany i dziala odwrotna dzwignia wowczas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O DC kazdy ma swoje zdanie. Ja nie zamienilbym tego na RF. Na Triggerach nie jezdzilem wiec sie nie wypowiadam. A jeśli chodzi o zmiane biegow to mozna tez zmieniac je rowniez kciukiem tak jak w RF. Nie tylko ruchem klamki w gore i w dol. Kciuk dziala jak ruch klamki w gore jezeli komus niewygodnie. Mysle ze jest to takie lagodne przejscie z RF do DC, bo te "skrzydelka", ktore obsuguje sie kcukami mozna odkrecic i tak tez zrobilem. Ale naciagac sprezyne mozna juz tylko i wylacznie ruchem klamki w dol. Ja polecam DC. Tylko nie za dobre opinie slyszalem o Deore DC, ze sa wolne, ale to powiedzial koles, ktory wogole jest raczej przeciwnikiem DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DC LX i nie jezdziłem na lepszych grupach na tym rozwiazaniu. Na poczatku szczerze mówiac zgłupiałem z obsługa ale teraz jestem pod wrazeniem i nie zamieniłbym ich na inne no moze na wyższa grupe. Zaznaczam ze jezdzilem na wszystkich rodzajach manetek. No jedynie w GripShiftach podobało mi sie to ze mogłem jednym przekrecenie zmienic duzo przełozen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...