Skocz do zawartości

robertrobert1Blog

  • wpisów
    40
  • komentarzy
    141
  • wyświetleń
    103 470

robertrobert1

17 507 wyświetleń

Podróżowanie z dziećmi.

 

DSCN1403.jpg

 

 

Na początku trzeba sobie uzmysłowić, że podróżowanie z dziećmi na rowerze daleko się różni od podróżowania "dorosłego".

Widziałem parę, która podróżowała z niemowlakiem. Dziecko było przewożone w foteliku samochodowym w sprytny sposób umocowanym do bagażnika. Osobiście uważam jednak, że było na to stanowczo za wcześnie.

Dziecko powinno pewnie siedzieć i trzymać główkę a wówczas mamy dwa sposoby do wyboru: fotelik lub przyczepkę dziecięcą. Osobiście polecam przyczepkę ze względu na wygodę dziecka, bezpieczeństwo a także ładowność. Jednak należy pamiętać, że przyczepka z dzieckiem waży nawet ponad 20 kg, więc dotychczasowe górki mogą być już nie do zdobycia. Jeśli już się zdecydujemy na podróżowanie z przyczepką to należy pamiętać, że dziecko szybko się nudzi trasą, więc będziemy musieli robić przerwy co 15-30 minut.

 

Wiek 5-6 lat.

 

DSCN0607.jpg

 

 

Wiek 5-6 lat, to czas kiedy dziecko wyrasta z przyczepki więc najwyższa pora aby samo jeżdziło na rowerze ... na 2 kółkach. Najlepszym dla dziecka w tym wieku jest rower na kołach 20". Jednak przed pierwsza wyprawą polecam trochę w dziecku zaszczepić żyłkę sportowca. Dobrym na to sposobem jest udział w maratonach rowerowych na krótkich dystansach czyli 5-15 km. Po takim zahartowaniu możemy śmiało wybrać się na tygodniową wyprawę. I tu należy pamiętać o paru zasadach:

- dziecko praktycznie nie może mieć żadnego ciężaru na rowerze. Wszelkie jego rzeczy musimy wieźć za niego.

- tempo jazdy dostosowujemy do dziecka, a to będzie wynosić nie więcej niż 10 km/h

- dystanse jakie będziemy pokonywać będą niewielkie. Zalecam co 2-5 km robić przerwy podczas jazdy urozmaicając je o różnego rodzaju atrakcje typu: lody, lokalne place zabaw, zabawy na plaży, zwiedzanie kapliczek, zamków i muzem.

- polecam w czasie podróżowania nie patrzyć na licznik i na przejechane km. Najlepszą metodą na udane podróżowanie jest jazda na czas czyli np jazda od godz 9-10 do godz 18-19. Oczywiście nie mam na myśli jazdy non-stop.

- ostatnią rzeczą o jakiej musimy pamiętać to fakt, że dziecko nie mając siły w nogach nie będzie wstanie podjeżdżać pod wzniesienia i górki. Dlatego właśnie na początku trzeba wybierać trasy możliwe płaskie.

 

 

Wiek 9-11 lat

 

DSCN1023.jpg

 

W wieku 9-11 lat dziecko nabywa juz sił w nogach i kondycji. Jest to dobra pora aby dziecko zaczęło wozić małe sakwy. Możemy także zmienić rower na większy czyli na 24 calowych kołach. Także i pokonywanie trudności drogowych typu podjazdy czy kopny piach nie będzie już dziecku nastręczać większych trudności.

Teraz jak już wiemy co dane dziecko potrafi możemy zaplanować trasę, a trasę należy planować tak aby:

- nie poruszać się głównymi drogami gdyż na takich drogach ruch jest przerażliwie duży i szybki więc poruszanie się "czerwonymi" drogami ani nie będzie miłe ani bezpieczne. Także i drogi "żółte" nie nadają sią do turystyki z dziećmi.

- poruszać się drogami lokalnymi, które nie prowadzą przez wsie i miasteczka. To zapewni nam niskie natężenie ruchu drogowego.

W Polsce prawie każda gmina ma znakowane szlaki rowerowe. Niestety osoby znakujące je ani przez chwilę nie pomyślały o tym, że tymi szlakami będą się poruszać rowerzyści z sakwami w dodatku z dziećmi. Dlatego gdy zobaczymy ów szlak nie podążajmy nim na ślepo! Popatrzmy na mapę i prześledżmy jego trasę. Jeśli biegnie drogami lokalnymi to ok, jeśli jednak prowadzi drogami głównymi, przez duże miasta czy piaszystymi drogami przez pola i lasy to wówczas opracujmy alternatywną trasę.

 

DSCN1422.jpg

 

Zanim wyruszymy na pierwszą rodzinną wyprawę po Polsce dobrym pomysłem jest wyruszenie na tygodniową wyprawę po Bornholmie. Dlaczego? Bo ta wyspa jest stworzona do rodzinnej turystyki rowerowej! Małe miasteczka, niskie natężenie ruchu, uwaga kierowców, mnogość szlaków rowerowych i zróżnicowany teren daje okazję do poznania możliwości swoich własnych i swoich dzieci.

DSCN0374.jpg

 

Wiek 14-16 lat.

 

To już nie dziecko lecz młodzież więc zmieniamy rower na 26 calowe koła i możemy śmiało go w pełni obciążać i pokonywać kilkudziesięcio kilometrowe trasy. Teraz dziecko już nie jest dzieckiem lecz jest partnerem.

 

253279_364880686898915_1279396688_n.jpg

 

Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Generalnie fajny opis, ale nieco za dużo uogólnień. Koła to kwestia wzrostu przecież, pamiętam, że koła 24" miałem już od około 1kl. podstawówki, w 3 przesiadałem się na 26. No ale byłem wysoki. Podobnie z dłuższymi tripami. Całodniowo robiłem około 50km już w wieku 8-9 lat. Do tego momentu jednak to bardziej kwestia rozwoju dziecka. 13 lat to już jednak sporo, myślę że za późno na poważniejsze wprowadzanie w świat roweru. W tym wieku zaczynałem treningi w Toruńskiej szkole mistrzostwa sportowego, pierwsze wyścigi itp. Myślę, że na tamten czas 100km było do osiągnięcia po asfalcie wycieczkowym tempem.

 

Bardzo fajny blog, super się czyta :)

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że każde dziecko jest inne. Wszystko zależy na jakim centylu jest usytuowany jego rozwój. Również i dzienne przebiegi będą inne...zależy od osobowości dziecka. Mój syn w wieku 8 lat przejeżdżał 50 km ale zachwytu w nim nie widziałem. Córa natomiast w wieku 6 lat robiła te dystanse z zadowoleniem. Rok temu syn mając 14 lat przejechał część Krwawej Pętli czyli ponad 100 km po bezdrożach i to bynajmniej nie tempem spacerowym. Tak więc dzieci są różne i zmienne dlatego uogólnienie wcale nie jest błędem.

 

Dzięki za uznanie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...