Skocz do zawartości

realkrzysiek

  • wpis
    1
  • komentarze
    4
  • wyświetleń
    9 718

Lampki rowerowe


realkrzysiek

6 017 wyświetleń

Obrońcy Mactronica Noise 500 są twardzi. Używajcie sobie, wasza sprawa, wasze pieniądze.

Na początek napiszę kilka słów o mojej latarce za 150 zł.

Nie używam Convoya S2, jakby się każdy spodziewał, choć posiadam, ale wolę trochę większą latarkę Convoy M2, bo pewniej trzyma się w uchwycie i lepiej odprowadza ciepło.

Latarka ma diodę z najlepszego binu z dobrym CRI (o czymś takim producent Mactronica chyba nie ma pojęcia), dającą normalnego światła coś w granicach ponad 1100 lm. Napisałem normalnego, bo dioda w Mactronicu jest po prostu niebieska, coś jak z taniej latarki Ultrafire WF-501B, pewnie ten sam XM-L, wydajność tej diody jest mniejsza, są to różnice dochodzące do kilkudziesięciu procent. Dioda została zamocowana na miedzianym podłożu Noctigon, które znacznie lepiej odprowadza ciepło od aluminiowego i rzeczywiście umożliwia diodzie świecenie z pełną mocą, a nawet większą. Użyta została najlepsza dostępna na rynku termoprzewodząca pasta do połączenia diody z podłożem, co również znacznie podnosi jej parametry i wpływa na trwałość.

W latarce został wstawiony sterownik autorsko zaprogramowany przez kolegę Alienth z forum światełka. Sterownik jest programowalny, umożliwia zapamiętanie 10 trybów, więc można świecić z różnymi mocami od 0,5% do 100%. Przełączanie między trybami do przodu polega na jednym kliknięciu, do tyłu na dwóch. Można zmierzyć poziom naładowania akumulatora, o czym sterownik poinformuje ilością mrugnięć. Stojąc w miejscu latarka się bardzo nagrzeje, będzie parzyć, ale sterownik ma zabezpieczenie termiczne i zmniejszy prąd na tyle, żeby nie uszkodzić diody, raczej nie włączy się podczas jazdy na rowerze. Sterownik jest wysokiej klasy więc moc świecenia od samego początku do końca niewiele się różni - tego nie widać okiem, a ktoś już zarzucił tę wadę dobrym latarkom. Różnice są, gdy w latarce ktoś zastosował kiepskiej klasy sterownik np. taki jak w latarce Ultrafire 501b, z tym że w takiej latarce można świecić ze średnią mocą i spadku ilości światła nie będzie widać, a da dokładnie tyle światła ile Noise - z tym że można ją kupić za 50 zł w komplecie z ładowarką, uchwytem i baterią. Gdy bateria się rozładuje, sterownik nie odłączy prądu, bo przecież trzeba jakoś dojechać do domu i będzie jeszcze przez jakiś czas świecić z ograniczoną mocą, ale nie dopuści do rozładowania akumulatora do niepożądanego poziomu. Oczywiście jeszcze lustro i szkiełko też dopasowane, żeby straty były jak najmniejsze, bo słaba szybka potrafi zabrać 10% światła. Np. na 1100 lm 10% mniej daje 990 lm. Jeszcze nie wszystko, bo przełącznik musi być wysokiej klasy, do tego zmostkowana sprężynka i to również generuje straty. Dopiero po tych wszystkich zabiegach latarka da 1100 lm z jednej diody.

Jak to się ma do Mactronica? Każdy sobie odpowie. Dla mnie Mactronic niczym się nie różni od latarki Ultrafire 501B, ale cena tej drugiej jest prawie sześć razy mniejsza. Co gorsze Mactronic Noise 500 ma takie sobie lustro, też wali po oczach jak w obrazku poniżej mactronic_noise_500.jpg

, może nie tak mocno jak moja na pełnej mocy, ale to boli, bo świeci jak zwykła taktyczna latarka i dlatego sceptycznie patrzę na tę latarkę. Gdyby miała lustro typowo do roweru jak ten philips_saferide_80_lux_high.jpgPhilips Saferide 80 (moim zdaniem idealne światło na rower do miasta), a firma ta robi takie latarki, które dają ładną wiązkę światła np. MacTronic BPM-600L Tripper - deklarowane 500 lumenów.mactronic_tripper_bpm-600l_high.jpgOd Mactronic Noise 500 dostałem wiele razy po oczach, bo ludziom się wydaje, że jak rowerowa, to sobie można wszędzie świecić z pełną mocą, a to nie jest prawda, bo na drodze rowerowej nawet marne 500 lm jest dużo za dużo.

Ze swoją latarką w lesie mogę jechać bez ograniczeń, wszystko widzę. Na drodze daję mocy coś około 2-5% i to nie ma prawa razić, ale rzadko świecę na drodze. Mam też drugą latarkę, typowo rowerową, którą zawsze mam włączoną, a lepszą na drodze traktuję jak długie światła, bo mam świadomość i nie chcę nikogo oślepiać.

Ostatnio jeździłem ze znajomymi po strych fortach w okolicy Warszawy i brakowało mi w tym wszystkim szperacza, ale o tym w przyszłości, bo latarka jest, ale czeka na modyfikacje.

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

mklos1

Napisano

Śmiem stwierdzić, że rowerowi rycerze Jedi, którzy walczą mieczami świetlnymi na ulicy, mają syndrom pustego portfela i skaczącego gula. Nikt się nie przyzna - nie stać mnie na markową lampę, która nie oślepia, tylko zaczynają się zwykle wywody na temat hypersoczewek i ultraodbłyśników, które z latarki taktycznej zrobią cudo lepsze od B&M i to w cenie 100 PLN.

realkrzysiek

Napisano

Niestety cudów z taktycznej latarki na rower nie będzie, bo na drodze świecimy z mocą 2%, lub jakąś przysłoną  odcinamy 50% światła, albo komuś świecimy po oczach.

Jeżeli latarka taktyczna, to jako uzupełnienie latarki rowerowej w dosłownym znaczeniu, ale problem jest, gdy jakiś producent wypuszcza na rynek latarkę taktyczną, ale w obudowie rowerowej. I takim przykładem jest Mactronic Scream. Jako długie światła na ciemnej drodze, lesie, czy gdzie człowieka poniesie, to owszem przejdzie, ale nie w mieście, nie tam gdzie są inni ludzie. I taki chciałbym żeby był przekaz - nie razimy innych ludzi. Do lasu bez zastanawiania się, zabieramy latarkę taktyczną, bo tam ona się sprawdza, tam jest niezbędna, a w mieście, bądź na drodze jeździmy z latarką rowerową, a najlepiej jak mamy świadomość i uzupełniamy braki lampki rowerowej lampką taktyczną.

Jeszcze lepiej jak mamy świadomość podczas wyboru latarki przed zakupem i wybieramy taką, która odcina światło, bo model oświetlenia od Mactronica to nie jedyny przykład lampki taktycznej o kiepskich parametrach i wyglądzie lampki rowerowej za wygórowaną cenę. W tej cenie można kupić wiele naprawdę fajnych lamp rowerowych.

moracz

Napisano

jak dla mnie Mactronic jest mocno przereklamowany. W tej cenie naprawdę jest spory wybór w lepszym designie i funkcjonalności.

DZIKzLASU

Napisano

A ja mam 2x convoy s2+ z trzema diodami każda. Mają po 1200 lumenów (razem 2400). Największą ich zaletą jest SZEROKIE światło :) Skupiona wiązka faktycznie dobra do lasu albo do snajperki :)

No i oczywiście w mieście nie ma sensu używać pełnej mocy latarki bo oślepiamy i bezsensownie zużywamy akumulator :) A w lesie pełna moc i "hejabanana" :D

Tak się aby chwalę.... :D

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...