Skocz do zawartości

[Pulsometr]Sigma Onyx Pro


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Hej,

tak się składa, że od stycznia b.r. używam Sigmy Onyx Pro, przejechałem z nią niecałe 2000 km, więc kilka słów o tym pulsometrze chyba mogę już napisać :)

 

SigmaOnyxPro.jpg

 

1. Podstawowe informacje:

 

Cena: ok 240 zł (ja za tyle kupiłem na allegro :))

Waga: 34,8 g +30,7 g (podstawka)

Funkcje:

4 funkcje pulsu (precyzja EKG)

Cyfrowo kodowana transmisja

6 funkcji czasu w tym odliczanie i alarm

3 programy modułowe treningu wytrzymałościowego

2 programowane moduły treningu interwałowego (wg czasu lub pulsu)

1 programowany moduł treningu interwałowego

Trening w trybie 3 regulowanych stref pulsu

Licznik okrążeń (50 okrążeń)

Licznik maratonu

Wartości całkowite za tydzień, miesiąc i od ostatniego resetowania

Przechowywanie wartości ustawień w przypadku zmiany baterii

Łatwa wymiana baterii

Podświetlenie

Wodoszczelny

Funkcja personalizacji

5 języków (brak polskiego)

Zawartość opakowania:

Pulsometr

Opaska na klatkę

Baterie do paska i zegarka

Kluczyk do wymiany baterii w zegarku

Instrukcje (instrukcja skrócona w j. polskim)

Podstawka na kierownicę z o-ringiem

 

2. Wrażenia z użytkowania

 

Więc od początku: samo pudełko jest dość estetycznie wykonane, za sprawą obszernych instrukcji jest również dość ciężkie (co w moim wypadku sprawia wrażenie dobrego produktu :D). Po otwarciu widzimy jedynie pulsometr, dopiero pod spodem ukazuje się pozostała zawartość pudełka. Pierwsze co trzeba zrobić (oczywiście bez czytania instrukcji, bo po co?) to wsadzić baterie do zegarka i opaski, o ile mocowanie w opasce jest standardowe - otwierane przy użyciu monety o tyle w wypadku zegarka musimy posłużyć się specjalnym kluczykiem, nic trudnego, aczkolwiek w wypadku zagubienia kluczyka może być nieciekawie, może udałoby się otworzyć spinaczem biurowym, nie wiem.

Po odpaleniu zegarka standardowo przychodzi nam do poustawiania wszystkiego - obsługa zegarka jak i ustawianie go jest bardzo łatwe i intuicyjne, kilka minut i obsługa nie przynosi żadnych problemów. Oprócz standardowych ustawień takich jak godzina, HR Max, waga, wzrost, płeć, data urodzenia i 3 stref pulsu (które pulsometr sam nam wyznacza, ale możemy sobie dowolnie je ustawić mamy również możliwość ustawienia głośności, czy innych opcji powiadamiania dźwiękowego a nawet IAT (czyli progu anaerobowego) na podstawie którego, zamiast HR Max możemy przeprowadzać treningi.

Do tego mamy również możliwość personalizacji treningów, do wyboru są interwały i trening wytrzymałościowy - w wypadku tych pierwszych ustawiamy czas trwania i zakresy pulsu rozgrzewki, interwałów i rozjazdu, oprócz tego możemy ustawić czas trwania odpoczynku między interwałami, lub możemy zupełnie wyłączyć ów odpoczynek. W przypadku treningu wytrzymałościowego możemy jedynie ustawić czasy i strefy dla rozgrzewki, właściwego treningu i rozjazdu.

 

Po ustawieniu wszystkiego przychodzi czas na trening. Oprócz tych, które sami sobie zdefiniowaliśmy producenci Sigmy sami zaprogramowali również kilka trybów treningu. W 1. menu po wybraniu treningu do wyboru mamy 3 opcje - trening generalny, wytrzymałość i interwały. Jeżeli chodzi o trening generalny to do wyboru jest trening wolny, okrążenia i maraton.

Treningu wolnego nie trzeba tłumaczyć, podczas jego trwania pulsometr nie określa strefy, w której powinniśmy aktualnie się znajdować, jedynie pokazuje, w której strefie aktualnie się znajdujemy, do tego możemy spauzować trening, w treningu z okrążeniami zamiast opcji pauzy możemy rozpocząć kolejne okrążenie - tu pulsometr w miejscu wyświetlania info. o aktualnym HR w stosunku do HR Max wyświetla aktualny numer i czas trwania okrążenia. Jeżeli chodzi o opcję maraton to do wyboru mamy jeszcze różne dystanse - cały maraton, półmaraton, 1/4 maratonu, i maraton w milach a także półmaraton w milach, w samym treningu nie ma różnicy z treningiem 'okrążeniowym', jedynie zamiast okrążeń liczymy kilometry, do tego w wypadku treningu wolnego i z okrążeniami po zakończonym treningu możemy odpalić rozjazd - pulsometr co 30 sekund przez 3 minuty zapisuje nasz puls.

W przypadku treningów wytrzymałościowych do wyboru: regeneracja, trening długi, średni i własny.

Jeżeli chodzi o te treningi to po ich odpaleniu pulsometr pokazuje nam puls, który powinniśmy osiągnąć i przez ile czasu powinniśmy zostać w danej strefie z tym, że mamy możliwość przeskoczenia np. rozgrzewki, czy wcześniejszego skończenia treningu właściwego i przejścia do rozjazdu, jednak przeskakiwać możemy tylko jeżeli wybierzemy zaprogramowany przez nas trening.

Treningi interwałowe są w obsłudze bardzo podobne do wytrzymałościowych, tu pulsometr również pokazuje nam, jakie tętno powinniśmy osiągnąć i ile pozostać w danej strefie, jednak przeskakiwać między kolejnymi częściami treningu możemy bez ograniczeń :)

Podczas trwania każdego z treningu na bieżąco możemy przeglądać czas trwania, akt./max. puls, spalone kalorie, czy akt. godzinę, do tego (o ile sobie ustawiliśmy) pulsometr informuje nas dźwiękiem o aktualnej strefie tętna (przy przechodzeniu ze strefy do strefy i co kilka minut), o przejściu do kolejnej części treningu, a także przy rozjeździe co pół minuty i przy zakończeniu treningu.

 

Oprócz treningów możemy używać pulsometru jako zwykłego sportowego stopera, chociaż tu jest dość ubogo, nie ma możliwości liczenia czasu dla poszczególnych okrążeń. W funkcjach czasu jest jeszcze możliwość odliczania czasu i budzika - tego chyba tłumaczyć nie trzeba :)

 

Ostatnią rzeczą, jeśli chodzi o funkcje pulsometru jest pamięć i przegląd treningów, urządzenie przechowuje do 7 ostatnich treningów + daje możliwość przeglądania statystyk z danych okresów (tygodni - do 12 tyg. wstecz, miesięcy - do 12 miesięcy wstecz, lub od ostatniego resetu), możemy sobie obejrzeć ile treningów w danym okresie zrobiliśmy, średni i łączny czas trwania i liczbę spalonych kalorii. Więcej oferuje przegląd pojedynczego treningu,tu oprócz tego, co możemy oglądać podczas treningu mamy również godzinę startu, czas w poszczególnych strefach (pokazane jako czas i procentowo) i wszystkie zapisy pulsu podczas rozjazdu.

Zapomniałbym... podświetlenie! Pulsometr ma opcje podświetlenie, jednak jak dla mnie mogłaby być lepsza - po naciśnięciu dwóch dolnych przycisków pulsak na kilka sekund się podświetla. Mogłoby to być rozwiązane tak jak w licznikach, że po przyciśnięciu przełącza się w tryb nocny i wtedy każde przyciśnięcie guzika powoduje podświetlenie, szkoda, bo po zmierzchu na ekranie prawie nic nie widać :(

 

EDIT: W zasadzie nie wiem, po co to wszystko opisałem, skoro na stronie producenta można się pulsometrem pobawić, no ale...

http://www.sigmasport.de/en/produkte/pulscomputer/onyx/onyx_pro/demo/

 

3. Osobiste odczucia

 

Jeżeli chodzi o sam pulsometr to jest on bardzo dobrze wykonany, jeździłem w deszczu i nie było żadnych problemów. Niestety z tego co czytałem to dotyczą go problemy wszystkich Sigm - rysujące się szkiełko (u mnie co prawda tylko 1 rysa, ale dość spora), jednak dużo większym problemem jest problem z komunikacją w przypadku odejścia od pulsometru na jakiś czas, po może 5 minutach bez sygnału, gdy wrócimy i kontynuujemy trening, to pulsometr często się zacina na kolejne kilka minut, po chwili trening jest znów spauzowany, dopiero wtedy po kontynuowaniu treningu wszystko wraca do normy, dlatego na wycieczki pulsaka chyba lepiej zakładać na rękę - nie ma szansy, że zgubi sygnał i się zatnie, na wyścigi na kierownicę, wtedy nie oddalamy się od urządzenia, więc nie ma problemu.

Opaska na klatkę według mnie jest bardzo wygodna, ściśnięta na tyle, że się nie przesuwa pozwala o sobie zapomnieć po kilka minutach od założenia. Opaski nie trzeba zwilżać, dość sprawnie łapie sygnał, aczkolwiek używam żelu do USG/EKG i jest ok, nigdy nie miałem problemu z gubieniem sygnału, nawet na maratonach, gdzie ludzie jeżdżą z Sigmami, jedynie raz pulsometr pokazał mi 220, a chwilę później normalne 160, co chyba nie jest złym wynikiem jak na przejechane 2000 km :)

 

4. Podsumowanie

 

Wydaje mi się, że Onyx Pro to świetny pulsometr w tej cenie o ile nie najlepszy, w zasadzie konkurencja w podobnym przedziale cenowym nie istnieje, więc śmiało mogę polecić pulsometr każdemu :)

 

Zalety:

-Cena

-Mnogość funkcji

-Personalizacja treningów

-Pamięć 7 ostatnich treningów

-Wykonanie i wygoda użytkowania

 

Wady:

-Rysujące się szkło

-Czasem lubi się zaciąć (opis powyżej)

 

Zapomniałbym wspomnieć... jeżeli ktoś kupuje, to sugeruję upewnić się, jaką podstawkę pod pulsometr dostajecie, ja na początku dostałem gorszą (na force poniżej tę z lewej), na szczęście udało się wymienić na lepszą. Ogólnie ta gorsza nie trzyma pulsometru na boki i jest kanciasta, przez co bardzo zagina pasek pulsometru.

ImageShackŽ - Online Photo and Video Hosting

 

I żeby nie było, że nudny opis to wrzucam kilka fotek:

 

imag0398nf.jpg

 

imag0403s.jpg

 

imag0400c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...